بی بی سی فارسی

 1. در پی اعتراض‌های گسترده و اعلام وضعیت اضطراری در سودان، عمر البشیر، رئیس‌جمهوری این کشور، ضمن معرفی یک کابینه جدید همه فرمانداران سراسر کشور را برکنار کرد. رئیس‌جمهوری سودان، تنها وزرای خارجه، دفاع و دادگستری را تغییر نداده است.
 2. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، عصر جمعه در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که ایران همچنان به تعهدات خود در برجام پایبند است. در آخرین گزارش این آژانس آمده که هم حجم آب سنگین ذخیره شده و هم میزان اورانیوم ذخیره غنی شده در ایران افزایش یافته است. با این حال در گزارش تاکید شده که میزان این مواد همچنان در محدوده‌ای است که در برجام تعیین شده است.
 3. پدر هدی مثنی با شکایت رسمی از دولت آمریکا خواستار صدور مجوز بازگشت دخترش از سوریه شده است. هدی مثنی چهار سال پیش از آلاباما به ترکیه و سپس از آنجا به سوریه رفت تا به داعش بپیوندد. او اکنون در اردوگاهی در شمال سوریه بازداشت و خواستار بازگشت به آمریکا است.
 4. گروهی از دانشگاهیان ایرانی مقیم خارج از این کشور تحت عنوان پروژه ققنوس در شهر واشنگتن با برگزاری یک کنفرانس خبری آغاز به کار کردند. شاهزاده رضا پهلوی، فرزند آخرین شاه ایران که موسس این پروژه است گفته ماموریت اصلی ققنوس پیدا کردن راه حل برای مشکلات ایران و ارایه آن به دولت و بدنه اجرایی این کشور است.
 5. عده‌ای از معترضان ونزوئلایی قصد داشتند مانع از آن شوند که سربازان ارتش یک گذرگاه مرزی با برزیل را مطابق دستور رئیس جمهور ببندند، که به گزارش خبرگزاری فرانسه دو نفر از معترضان در این درگیری کشته شدند.
 6. عباسعلی سلیمانی، امام جمعه زاهدان، با اعلام پایان کارش در این مقام، از وجود لیستی برای تغییر امامان جمعه ایران خبر داد و خود را "اولین شهید" آن خواند. به تازگی چندین امام جمعه در ایران تغییر کرده‌اند.
 7. رئیس دوره‌ای اف‌ای‌تی‌اف در نشست خبری خود تاکید کرده که اگر تا چهار ماه دیگر، ایران به شروط گروه ویژه اقدام مالی علیه پولشویی و تامین مالی تروریسم عمل نکند، به صورت خودکار تدابیر جدیدی علیه فعالیت‌های بین‌المللی بانک‌ها و مؤسسات مالی ایران به اجرا در خواهد آمد.
 8. دفتر شورای امنیت ملی افغانستان منابع مالی پروژه‌های خارجی را که معاش/حقوق کارمندان این نهاد را تامین می‌کرد، قطع کرده است. این نهاد اما از سفارتخانه‌های که معاش کارمندان این نهاد را می‌پردازد نام نبرده است و هدف از این اقدام را قطع وفاداری کارمندان شورای امنیت ملی به نهادهای خارجی بیان کرده است.
 9. نخستین کاوشگر اسرائیل با یک موشک فالکون از پایگاه فضایی کیپ کاناورال در فلوریدای آمریکا به فضا پرتاب شد و دو ماه دیگر بر سطح ماه خواهد نشست. این اولین ماموریت بین سیاره‌ای با سرمایه خصوصی است.
 10. گروه طالبان اعلام کرده که ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر طالبان در قطر و رهبر هیات مذاکره کننده طالبان، در نشست پیش‌رو با نمایندگان آمریکا اشتراک نمی‌کند. این گروه گفته اگر در این نشست وزیر خارجه آمریکا اشتراک کند، در آنصورت ملا برادر نیز اشتراک خواهد کرد. منابعی از این گروه اما گفته‌اند ملا برادر، مرد نظامی است و به این دلیل در مذاکرات نخواهد بود.
 11. در واشنگتن گروهی به نام ققنوس اعلام موجودیت کرده است.
 12. در برنامه این هفته علاوه بر پخش ترانه‌های تازه از سیامک عباسی، سامان جلیلی، گروه ۲۵ و علی زند وکیلی، یادی می‌کنیم از لیلا فروهر که امروز ۶۰ ساله شد. ‏
 13. امروز در واشنگتن گروهی به نام ققنوس اعلام موجودیت کرد که قرار است به عنوان یک اندیشکده متشکل از دانشمندان و محققان ایرانی راه‌ حل‌هایی را برای آینده ایران پیشنهاد دهد.
 14. یک نماینده مجلس در ایران از لزوم وجود دولتی واحد در این کشور صحبت کرده است
 15. کارگروه ویژه اقدام مالی - معروف به اف‌ای‌تی‌اف - چهار ماه دیگر به ایران فرصت داد تا خواسته‌های این نهاد درباره مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم را برآورده کند.
 16. به تازگی در ایران، آستان قدس رضوی نسخه‌ای از سرود مشهور 'ای ایران' منتشر کرده با شعری در مدح ایران اسلامی.
 17. وزیر المپیک ژاپن یک بار دیگر مجبور به عذرخواهی رسمی شده است. این بار دلیل عذرخواهی او، تاخیر سه دقیقه‌ای در دیدارش با نمایندگان احزاب مخالف بوده است. او هفته پیش هم پذیرفت که اظهارنظرش در باره یک ورزشکار مدال‌آور کشورش ناشی از بی‌ملاحظگی بوده است.
 18. پلیس شیکاگو می‌گوید جاسی اسمولت، هنرپیشه آمریکایی، به این دلیل که "از درآمدش راضی نبود" حمله‌ای جعلی علیه خودش ترتیب داد.
 19. نشست امنیتی دو روزه ورشو با موضوع صلح و امنیت در خاورمیانه پایان یافت و در بیانیه پایانی میزبانان کنفرانس اشاره‌ای به کشور خاصی نشده است.
 20. مدتی است در شورای شهر تهران طرح زیست شبانه به بحث گذاشته شده و قرار است از اردیبهشت سال ۹۸ به مدت ۳ ماه به طور آزمایشی اجرا شود.