بی بی سی فارسی

 1. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز با حضور در مجلس بودجه سال ۱۳۹۹ را جهت بررسی به مجلس ارائه کرد و در سخنانی اذعان کرد که سال آینده به لحاظ اقتصادی، سال "فشار حداکثری و ادامه تحریم‌هاست" و بر همین اساس نیز "بودجه سال آینده بودجه استقامت و مقابله با تحریم است"و "بر این‌مبنا بودجه ۹۹ را طراحی کردیم"و تاکید نمود که "تقریبا" بودجه سال آینده "خیلی به نفت اتکا ندارد". آقای روحانی رقم بودجه سال آینده را "۴۸۴ هزار میلیارد تومان" اعلام کرد.
 2. چندین رسانه از تهران گزارش کرده‌اند که بوی نامطبوع مجددا در نقاط مختلف سطح این شهر به مشام می‌رسد و وضعیت نامناسبی را فراهم کرده است. سال گذشته استاندار تهران گفته بود منشاء این بو در ۲۸ نقطه در جنوب تهران شناسایی شده که "بعد از ۳۰ سال هنوز این بوی بد به مشام می‌رسد."
 3. به گفته مقامات رسمی بیش از ۴۰ نفر در یک آتش سوزی گسترده در کارخانه‌ای در دهلی، پایتخت هند کشته شده‌اند. این آتش‌سوزی در ساعات اولیه روز یکشنبه صبح در قسمت قدیمی شهر بوقوع پیوست و خودروهای آتشنشانی بلافاصله به محل حادثه اعزام شدند.
 4. در پی تیراندازی مرگبار یک نظامی عربستانی در یکی از پایگاه های نیروی دریایی آمریکا در ایالت فلوریدا، مقامات امنیتی آمریکایی چند شهروند سعودی را برای بازجویی بازداشت کرده اند.
 5. با گذشت یک روز از حمله افراد ناشناس به تجمع معترضان در بغداد، برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق از تمامی دستگاه‌های امنیتی کشورش خواست تا عاملین این حمله را شناسایی کنند و آنها را تحت تعقیب قضایی قرار دهند. در جریان این حمله که هنوز عاملینش روشن نیست دست‌کم ۲۴ نفر کشته شدند.
 6. ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که محمد ابراهیم طاهریان، نماینده ویژه ایران با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان دیدار کرد و به او درباره سفر اخیر ملا برادر آخند، معاون گروه طالبان معلومات داده است. هیأت طالبان در این سفر با جواد ظریف وزیر خارجه ایران و سایر مقام‌های این کشور دیدار کرده بود.
 7. گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که گروهی از دانشجویان همزمان با روز دانشجو در چندین نقطه از جمله دانشگاه‌های تهران و امیرکبیر (پلی‌تکنیک) در حمایت از اعتراض‌های اخیر دست به تجمع زدند. در یکی از این ویدئوها، دانشجویان در دانشگاه تهران شعار می‌دهند: "خیابان‌ها خونی شد، آزادی قربانی شد."
 8. رئیس پلیس ایران اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین در این کشور را 'یک فتنه' و 'جنگ امنیتی' توصیف کرده که به ادعای او 'در عرض کمتر از ۷۲ ساعت و به عبارتی ۴۸ ساعت خنثی شد.' یک مقام سازمان ملل روز گذشته گفت ۲۰۸ نفر از جمله ۱۳ زن و ۱۲ کودک در جریان اعتراض‌ها کشته شده‌اند.
 9. منابعی نزدیک به هیأت آمریکایی در قطر به بی‌بی‌سی گفته‌اند که هیات آمریکایی به قطر رسیده است و گفتگوها با طالبان را از سر گرفته است. به گفته این منابع موضوع اصلی گفتگوها کاهش خشونت‌ها، نشست بین‌الافغانی و آتش بس خواهد بود.
 10. شبکه اجتماعی ردیت گفته براین باور است که حساب‌های کاربری مرتبط با روسیه در درز اسناد حساس مربوط به مذاکرات تجاری بین آمریکا و بریتانیا نقش داشته‌اند. در این اسناد آمده که بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا تمایل دارد در مذاکرات تجاری با آمریکا، نظام خدمات درمانی (NHS) کشورش را به فروش بگذارد.
 11. یک زن جوان هندی که چند نفر را به تجاوز گروهی به خود متهم کرده بود و در راه دادگاه رسیدگی به شکایتش، چند مرد او را آتش زده بودند، به دلیل شدت جراحات وارده درگذشت. پلیس هند گفته که ۵ نفر از جمله دو نفری را که به تجاوز به این زن متهم شده‌اند، دستگیر کرده است.
 12. معاون وزارت آموزش و پرورش گفته که در برخی مناطق ایران دانش‌آموزانی هستند که با وجود حضور در مدرسه از مهارت‌های زبانی لازم برخوردار نیستند تا زبان فارسی را خوب متوجه بشوند.
 13. راز دانش عنوان برنامۀ علمی هفتگی است که هر یکشنبه از برنامۀ چشم‌انداز بامدادی پخش می‌شود و سینا علی‌نژاد آن را تهیه می‌کند.
 14. روز دانشجو در دانشگاه‌های مختلف با حضور گسترده نیروهای امنیتی ولی با شعارهایی در حمایت از معترضان و در مخالفت با مقام‌های مختلف جمهوری اسلامی برگزار شد.
 15. سالهاست آلودگی‌های صنعتی و شیمیایی در این قطب اقتصادی ایران یک بحران سلامت را برای ساکنانش رقم زده است.
 16. در میانه‌ی دعواهای سیاسی بین ایران و آمریکا، ارزش تجارت ایران و اتحادیه اروپا به یک چهارم تقلیل یافته؛ رویدادی که می‌تواند به صنعت و تولید در ایران صدمه بزند.
 17. امروز در ایران روز دانشجو بود و بعضی از مسئولان در چند دانشگاه در مراسم این روز برای دانشجوها سخنرانی کردند. از جمله ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه که به دانشگاه تهران رفته بود.
 18. گفت‌وگو با مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا
 19. همه خبرها درباره محیط زیست ناامید کننده و نگران کننده نیست. در اوگاندا یک نمونه موفق احیای جنگل، باعث امیدواری زیادی شده است.
 20. کره شمالی می گوید که به یک آزمایش موشکی 'بسیار مهم' دست زده است. به گزارش رسانه های کره شمالی، این آزمایش در تاسیسات سوها، واقع در شمالی غربی، این کشور انجام شده است.