بی بی سی فارسی

 1. نفتکش ایرانی گریس-۱ با نام جدید آدریان دریا-۱ بعد از حدود یک ماه و نیم توقیف بندر جبل‌الطارق را ترک کرد. حرکت این نفتکش پس از آن صورت گرفت که دولت محلی جبل‌الطارق با درخواست آمریکا برای توقیف مجدد آن مخالفت کرد. این درخواست پس از آن مطرح شد که مقام های جبل‌الطارق جمعه ۱۵اوت، (۲۴ مرداد) دستور آزادی نفتکش گریس ۱ را صادر کردند.
 2. دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا از پیشرفت در گفت و گوهای صلح افغانستان خبر داده و از مذاکرات با گروه طالبان و دولت افغانستان ابراز رضایت کرده است. آقای ترامپ که در روزهای گذشته با مشاوران ارشد و تیم امنیت ملی خود درباره اوضاع افغانستان گفت و گو کرده بود، گفت شرایط آتی به خواسته طالبان و دولت افغانستان بستگی خواهد داشت.
 3. دونالد ترامپ می گوید فشار تحریم های نفتی بر ایران بیشتر از انتظار آمریکا بوده است. او همچنین بار دیگر تکرار کرد که ایران در پی مذاکره با آمریکاست ولی نمی داند چه بکند. آقای ترامپ در ادامه گفت حس می کند که می تواند با ایران به توافق برسد، اما تاکید کرد ممکن است توافقی صورت نگیرد.
 4. وزارت امنیت کانادا، با انتشار بیانیه‌ای به بریتانیا اعتراض کرده که با سلب تابعیت از جک لتز، مسئولیت این جنگ‌جوی سابق داعش را به گردن کانادا انداخته است. جک لتز که در رسانه‌ها به "جک جهادی" مشهور است از طرف مادر بریتانیایی و از سوی پدر شهروندی کانادا را دارد.
 5. وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که در نتیجه انفجار انتحاری شب گذشته در یک سالن عروسی در غرب کابل ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ نفر دیگر زخمی شده‌اند. داعش مسئولیت این انفجار را به عهده گرفته و طالبان آن را محکوم کرده‌اند.
 6. صادق لاریجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در نامه‌ای به محمد یزدی پاسخ انتقادهای او را داده و او را به توهین، مطالب خلاف واقع و دروغ‌گویی متهم کرده است. آقای لاریجانی نوشت "سناریوهای از پیش طراحی شده" و "بازی‌های صدا و سیما و برخی نهادهای دیگر به نقطه‌ای رسیده است که سکوت در مقابل آن جایز نیست."
 7. محمدتقی احمدی، رئیس دانشگاه تربیت مدرس ایران، گفته است طی شش ماه گذشته تعدادی از دانشگاه‌های اروپایی به دلایلی مرتبط با تحریم‌های آمریکا علیه ایران اعلام کرده‌اند با این دانشگاه قطع همکاری کرده‌اند.
 8. دهها هزار هوادار دموکراسی در هنگ‌کنگ در یازدهمین هفته متوالی دست به اعتراضات گسترده زده‌اند. تجمع امروز در پارک ویکتوریا با مجوز پلیس صورت گرفته، اما گزارش ها حاکی که از برگزاری تجمعاتی دیگر در خارج از این محل هم هست. میلیون‌ها هنگ‌کنگی در بیش از دو ماه گذشته در تظاهرات ضد دولتی شرکت کرده‌اند.
 9. ائتلاف گروه‌های سیاسی مخالف حکومت در سودان که روز گذشته توافقنامه تاریخی تقسیم قدرت را با شورای نظامی حاکم امضا کردند، پنج نفر را برای حضور در شورای حکومتی انتخاب کردند. قرار است این افراد فردا سوگند یاد کنند.
 10. صادق لاریجانی در نامه‌ای در جواب به انتقادهای تند محمد یزدی او را به توهین و خلاف‌گویی متهم کرده است.
 11. از دو سوی آمو عنوان برنامۀ هفتگی زیورشاه محمد است که روزهای دوشنبه‌ از چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی پخش می‌شود.
 12. صد سال پیش، یک شاه جوان و ماجراجو در افغانستان، با هدف کسب استقلال، در برابر بریتانیا، قدرت مسلم آن روز جهان ایستاد.
 13. دعوای کلامی میان صادق لاریجانی رئیس تشخیص مصلحت نظام و محمد یزدی دبیر مجمع مدرسین حوزه علمیه قم بالا گرفته.
 14. داعش مسئولیت حمله انتحاری دیشب به یک مراسم عروسی در کابل را به عهده گرفته.
 15. دولت بریتانیا تابعیت یکی از شهروندانش را که به داعش پیوسته بود، لغو کرد.
 16. تحقیقات جدید در مورد یکی از مشهورترین آثار لئوناردو داوینچی، اطلاعات جدیدی را درباره یک ترکیب‌بندی که زیر نقاشی اصلی پنهان است، آشکار کرده است.
 17. آنتونیو بسکو، ۶۶ ساله، که همسرش را در تیراندازی ال پاسو از دست داده چون هیچ فامیلی نداشت مراسم ترحیم او را عمومی اعلام کرد و در کمال شگفتی بیش از ۷۰۰ نفر از نقاط مختلف آمریکا برای حضور در این مراسم خود را به ال پاسو رساندند به طوری که برگزارکنندگان ناچار شدند محل برگزاری را تغییر دهند.
 18. انتشار ویدیوی رقص کارگران شرکت پتروشیمی تندگویان واکنش تند امام جمعه شهر چمران در استان خوزستان را برانگیخته.
 19. غلامعلی بسکی، 'پدر طبیعت ایران' در سن ۸۸ سالگی درگذشت. او که به 'بابا بسکی' هم معروف بود از معروف‌ترین فعالان محیط‌ زیست ایران بود.
 20. سعید برای گرفتن عکس از #کهکشان راه شیری بر فراز قله #سبلان تمرینات زیادی انجام داده. عکس‌ها و توضیحات سعید را در این ویدیو ببینید و بشنوید.