بی بی سی فارسی

 1. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به حسن روحانی، رئیس‌جهوری ایران در مورد خروج از برجام یا نقض توافق هسته‌ای هشدار داده و گفته است تلاش خواهد کرد دونالد ترامپ را به تعلیق برخی تحریم‌های ایران ترغیب کند.
 2. در حالیکه نشست رهبران و سران گروه ۲۰ متشکل از کشورهای دارای اقتصاد پیشرفته و چند کشور دیگر جهان روز جمه کار خود را در ژاپن آغاز می‌کند بهای جهانی نفت خام که در روزهای اخیر افزایش داشت به دلیل ابهام در مورد نتایج این نشست به خصوص مذاکرات رهبران آمریکا و چین رو به کاهش گذاشته است.
 3. استرالیا گفته است که در اقدامی اضطراری در پی ارزیابی گزارش‌های مربوط به بازداشت یک شهروند این کشور در کره شمالی است. خانواده الک سیگلی، دانشجوی ۲۹ ساله‌ استرالیایی که در پایتخت کره شمالی اقامت داشته، گفته‌اند که از روز سه‌شنبه از او اطلاعی ندارند اما هنوز نمی‌توانند خبر بازداشت او را تایید کنند.
 4. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تعرفه‌های جدیدی را که هند بر تعدادی از کالاهای وارداتی آمریکا اعمال کرده "غیرقابل قبول" خوانده و خواستار لغو آن‌ها شده است. پس از خروج آمریکا از پیمان تجارت ترجیحی، هند در اقدامی تلافی جویانه از حدود ۱۰ روز پیش افزایش تعرفه بر روی ۲۸ کالای وارداتی از آمریکا را اجرایی کرد.
 5. ده نامزد انتخابات مقدماتی حزب دموکرات که امیدوارند بتوانند دونالد ترامپ را سال آینده شکست دهند در اولین مناظره تلویزیونی این رقابت ها شرکت کرده اند. الیزابت وارن، یک لیبرال دوآتشه که مبارزات او در ماه های اخیر موفق بوده، در این مناظره در شهر میامی فلوریدا در کانون توجه قرار دارد.
 6. بنابر گزارش جدید دفتر دبیرکل سازمان ملل متحد درباره قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که در تایید و حمایت برجام است ایران تاکنون به تعهدات خود پایبند مانده است هر چند تسلیحات کشف شده در یمن و کشتی حامل سلاحی که سال گذشته امارات متحده عربی کشف کرد با مشخصات جنگ افزارهای ساخت ایران مطابقت دارد.
 7. آلمان، لهستان و جمهوری چک روز چهارشنبه رکورد دما در ماه ژوئن را ثبت کردند و با ادامه موج گرما در روزهای آینده انتظار ثبت رکوردهای بیشتری می رود.
 8. یک روز بعد از انتشار عکس تکان دهنده غرق شدن یک خانواده مهاجر در مرز جنوبی آمریکا، سنای این کشور طرحی را برای ارسال کمک به مرز تصویب کرده است. طرح سنا حاوی ۴.۶ میلیارد دلار بودجه است.
 9. دونالد ترامپ گفته امیدوار است با ایران جنگ درنگیرد اما در چنین صورتی آمریکا نیروی زمینی در ایران پیاده نخواهد کرد. ساعاتی پیش از انتشار اظهارات آقای ترامپ، آیت الله خامنه ای گفته بود "آمریکایی‌ها اکنون با وحشت از عوامل اقتدار ملت ایران، می‌ترسند جلو بیایند بنابراین می‌خواهند با مذاکره، این اسلحه و عامل اقتدار را از دست ایران بگیرند".
 10. گردهمایی منامه برای رونمایی از بخش اقتصادی طرح صلح پیشنهادی دولت آمریکا در مناقشه اسرائیل و فلسطین، روز چهارشنبه در حالی به پایان رسید که فلسطینی‌ها، هم با حضور خیابانی و هم در موضع‌گیری رسمی، این طرح را رد کردند. در عین برخی کشورهای عربی از جمله عربستان از آن استقبال کردند.
 11. گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور فقر در آخرین گزارش خود می‌گوید جهان در خطر 'آپارتاید اقلیمی' قرار دارد
 12. در برنامه شاهد عینی این هفته به ژوئن سال ۱۹۶۱ می‌رویم، سالی که کارل گوستاو یونگ روانشناس برجسته جهان درگذشت.
 13. به تازگی یک نوجوان آمریکایی خبرساز شده که به علت باورهای مادرش تا ۱۸ سالگی واکسن نزده بود
 14. امروز، روز حمایت از قربانیان شکنجه در سراسر جهان است
 15. رجز خوانی ایران و آمریکا با شدت و حدت ادامه دارد، آیت الله خامنه ای، رهبر ایران، در اولین واکنش پس از تحریم شدنش از جانب آمریکا، گفته مذاکره با آمریکا فریبی بیش نیست
 16. نشست کمک به فلسطینیان، موسوم به صلح برای رفاه، امروز در منامه پایتخت بحرین به کار خود پایان می دهد
 17. سخنگوی دولت ایران برخورد خشن ماموران پلیس با یک دختر در پارکی در تهران را غیرقابل قبول خوانده و گفته است که رئیس جمهور درباره این موضوع با وزیر کشور صحبت کرده است. وزیر کشور گفته است که "موضوع در دست بررسی است و نتایج آن اعلام خواهد شد."
 18. سان فرانسیسکو در اقدامی بی‌سابقه در میان شهرهای آمریکا سیگارهای الکترونیکی را تا زمان روشن‌تر شدن تاثیر آن بر سلامتی ممنوع کرده است. یک شرکت عمده سازنده این سیگارها گفت که این سیاست مصرف‌کنندگان را بار دیگر به سوی سیگار سوق خواهد داد.
 19. کشته شدن یک توله خرس در سوادکوه بر اثر حمله با سنگ و انتشار ویدیوی آن در شبکه‌های اجتماعی بار دیگر موضوع خشونت علیه حیوانات را مطرح کرد.
 20. روز پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ به دو نفتکش در نزدیکی آب‌های ایران در دریای عمان حمله شد. سخنگویان دولتی ایران این حادثه را 'مشکوک' توصیف کردند.