اخبار رادیو فردا

 1. یک مقام وزارت آموزش و پرورش ایران ضمن انتقاد از نحوه مدیریت منابع آموزشی در کشور اشاره کرد که دانش‌آموزان ایرانی در طول ۱۲ سال تحصیلات مقدماتی نزدیک به ۱۴ هزار ساعت را در کلاس درس می‌گذرانند. به گزارش خبرگزاری ایسنا به نقل از علی الهیار ترکمن، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش، «دانش‌آموزان در ایران ۱۳ هزار و ۹۰۰ ساعت درس می‌گذرانند، در حالی که این عدد در جهان کمتر از ۹ هزار ساعت است». به گفته آقای الهیار ترکمن، «همین امر روی ساماندهی منابع اثر می‌گذارد». او در ادامه هشدار داد: «اگر منابع را به درستی مدیریت نکنیم، قطعاً با مشکل مواجه می‌شویم.» او با اشاره به رشد ۳.۵ درصدی جمعیت دانش‌آموزی ایران در سال گفت:‌ «رشد جمعیت دانش‌آموزی در چند دهه گذشته مشکلاتی در مدیریت منابع به وجود آورد که اگر آن را به‌موقع حل نکنیم در آینده نیز چالش‌آفرین خواهد بود.»
 2. خبرگزاری رسمی ایرنا روز شنبه خبر داد که یک فروند هواپیمای شرکت «ایر شاتل» نروژ که «به علت عدم تأمین قطعه» در فرودگاه شیراز زمین‌‎گیر شده بود، نیمه شب جمعه از ایران به مقصد استکهلم، پایتخت سوئد، به پرواز درآمد. خبرگزاری ایسنا روز جمعه، ۲۳ آذرماه گذشته، از «فرود اضطراری» یک فروند هواپیمای مسافربری به مقصد نروژ در فرودگاه بین‌المللی شیراز خبر داد. این هواپیمای نروژی با ۱۹۲ مسافر و خدمه هنگام پرواز از دوبی به اسلو از ناحیه یکی از موتورها دچار نقض فنی شد و به ناچار در فرودگاه شیراز فرود آمد. خدمه و مسافران این پرواز یک روز بعد با پروازی دیگر از شیراز خارج شدند، اما هواپیما به علت نبود قطعات یدکی لازم در ایران ماند. حال این هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ توانسته است پس از تهیه و نصب موتور جدید، پس از بیش از ۷۰ روز سرانجام از مرزهای ایران خارج شود. به موجب تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، ورود محصولاتی به ایران که آمریکا دست‌کم ده درصد در تولید آنها سهیم بوده منوط به مجوز وزارت خزانه‌داری این کشور است، و به نوشته ایرنا «به همین جهت هواپیمای نروژی بیش از دو ماه در فرودگاه شیراز زمین‌گیر بود».
 3. یک روز پس از آن که گروه ویژه اقدام مالی، اف‌ای‌تی‌اف، تعلیق ایران از فهرست سیاه را برای چهار ماه دیگر تمدید کرد، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با احتیاط از این اقدام استقبال کرد و گفت بررسی درباره ادامه حضور در برجام ادامه دارد.
 4. نگاهی کوتاه به مهم‌ترين و تازه‌ترين خبرها
 5. خبرگزاری ایسنا روز شنبه خبر داد که نمایندگان مجلس شورای اسلامی به لایحه اخذ مالیات از آستان قدس رضوی در چارچوب بودجه سال ۹۸ رای دادند. نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای آستان قدس رضوی، ستاد اجرایی فرمان امام و بنگاه‌های اقتصادی نیروهای مسلح را به پرداخت مالیات موظف کردند. این مصوبه یک استثنا هم دارد و آن این که این بنیادها و موسسات مالی با «اذن صریح ولی فقیه» می‌توانند از پرداخت مالیات معاف شوند.  در سال‌های گذشته موضوع معافیت مالیاتی نهادهای اقتصادی وابسته به رهبر جمهوری اسلامی اعتراض‌هایی را به دنبال داشته است. برخی از این نهادها از جمله بنیاد مستضعفان و آستان قدس رضوی اعلام کرده‌اند که مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت می‌کنند. اما به گفته منتقدان این بنیادها، مالیات بر ارزش افزوده در واقع مالیاتی است که تولیدکنندگان در نهایت آن را از مشتریان خود دریافت می‌کنند و با مالیات سالانه که دیگر فعالان اقتصادی می‌پردازند تفاوت دارد. در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶ هم موضوع پرداخت نکردن مالیات آستان قدس رضوی انتقاد حسن روحانی و مقامات دولت او را به دنبال داشت.
 6. خبرگزاری رسمی ایرنا روز شنبه گزارش داد که رکورد «گران‌ترین اثر به فروش رسیده در یک حراجی هنری» در ایران به نام یک اثر حکاکی قرآن ثبت شد. این اثر هنری در حراج موسوم به باران که روز جمعه در تهران برگزار شد به قیمت هفت میلیارد و هفتصد میلیون تومان به فروش رسید. این نسخه از قرآن، به گزارش خبرگزاری مهر، حاصل تلاش رائین علی اکبرخان‌زاده است «که بین شش تا هفت میلیارد تومان برآورد شده بود و در نهایت به قیمت هفت میلیارد و ۷۰۰ ‌میلیون تومان فروش رفت». ایرنا در گزارش خود فروش سیزده ‏اثر بالای یکصد میلیون تومان و ارتقای رکورد میر عماد الحسنی و دیگر بزرگان خوش‌نویسی ایران را «‏از دیگر دستاوردهای این دوره» از حراج باران معرفی می‌کند.  سومین حراج باران «با فروش ۴۶ اثر هنری در مجموع به قیمت فروش ۱۱ میلیارد و ۷۶۹ میلیون تومان به پایان رسید‎». 
 7. نگاهی کوتاه به مهم‌ترين و تازه‌ترين خبرها
 8. نگاهی کوتاه به مهم‌ترين و تازه‌ترين خبرها
 9. نگاهی کوتاه به مهم‌ترين و تازه‌ترين خبرها
 10. نگاهی کوتاه به مهم‌ترين و تازه‌ترين خبرها
 11. بامداد خود را با مجله «صبحانه با خبر» راديو فردا آغاز کنيد. گزارشگران راديو فردا از سراسر جهان، با تازه‌ترين خبرها و گزارش‌ها، مجله‌ای رنگارنگ را برای شما تدارک می‌بينند.
 12. مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، گفت که واشینگتن تلاش می‌کند رهبران جمهوری اسلامی و سازمان‌های ناقض حقوق بشر در ایران را به گونه‌ای تحریم کند که به مردم عادی صدمه‌ای نرسد.
 13. شاهزاده رضا پهلوی، از رهبران اپوزیسیون ایران، روز جمعه سوم اسفند با معرفی پروژه‌ای تحقیقاتی به نام «ققنوس» از طرح خود برای «بازسازی ایران» در روزهای پس از سرنگونی احتمالی حکومت جمهوری اسلامی سخن گفت.
 14. رئیس جمهوری سودان روز جمعه سوم اسفند در پی اعتراضات گسترده در این کشور، کابینه خود و دولت‌های محلی در سراسر سودان را را منحل ساخت و برای مدت یک سال نیز اعلام وضعیت اضطراری کرد.
 15. عمرالبشیر، رئیس جمهوری سودان، روز جمعه در پی اعتراضات گسترده در این کشور کابینه و دولت‌های محلی را منحل کرد. بر اساس گزارش‌ها، وی همچنین برای مدت یک سال اعلام وضعیت اضطراری کرده است. سودان در دو ماه اخیر صحنه اعتراضات خونین گسترده‌ای بود. معترضان خواستار برکناری عمر البشیر هستند که نزدیک سی سال است قدرت را در دست دارد.    
 16. نخستین نشست خبری پروژه ققنوس روز جمعه در دانشگاه جرج واشنگتن با سخنان شاهزاده رضا پهلوی برگزار شد.  دراین نشست شاهزاده رضا پهلوی یکی از هدف‌های این پروژه را استفاده از دانش متخصصان ایرانی برای بازسازی ایران ذکر کرد. وی گفت که پس از مشورت با گروه بزرگی از متخصصان ایرانی، سال گذشته از اللهیار کنگرلو،دانشمند برجسته ایرانی، خواسته که گروهی از دانشمندان و متخصصان «خوشنام» را به عنوان بنیانگذاران یک سازمان پژوهشی، علمی گرد هم آورد تا دانش خود را وقف پیدا کردن راه حل‌های مختلف برای بازسازی ایران کنند. شاهزاده رضا پهلوی همچنین گفت که ققنوس یک ابتکار برای توانمندسازی جامعه مدنی ایران است. وی اضافه کرد: «فقدان نهادهایی مانند ققنوس در تاریخ معاصر ایران به رشد توهم و خرافه و موفقیت دشمنان ایران، در توقف مسیر رشد اقتصادی و اعتلای فرهنگی جامعه ما منجر شده است. شاهزاده رضا پهلوی ابراز امیدواری کرد که همه دانشمندان ایرانی به این طرح بپیوندند. پروژه ققنوس از گروه‌های مختلف علمی تشکیل شده است.  دکتر الهیار کنگرلو دانشمند بخش نوروبیولوژی و فیزیک مغناطیسی دانشگاه کلمبیا و مؤسسه روانپزشکی نیویورک مدیریت هماهنگی پروژه ققنوس را بر عهده دارد.
 17. شهردار تهران از آغاز طرح احیای چنارهای خیابان ولیعصر خبر داد و گفت که دراین طرح بیش از هزار درخت در محدوده پارک وی تا میدان راه آهن کاشته خواهد شد. پیروز حناچی روز جمعه گفت که سال گذشته نیز ۷۴۰ درخت چنار در خیابان ولیعصر کاشته شده است. به گفته آقای حناچی، از درختان چنار خیابان ولیعصر، ۱۵هزار درخت باقی مانده است. این سخنان شهردار تهران در حالی بیان شده که روزنامه شرق سال ۹۰ در گزارشی خبر داده بود که تعداد این درختان در مدت ۷۲ سال از ۲۴ هزار به ۱۱ هزار رسيده است. خيابان ولی عصر با نام سابق پهلوی، در اوايل حکومت رضا شاه و به دستور او در سال ۱۳۰۷ هجری خورشيدی ساخته شد. در سال ۱۳۱۸ نیز در دو طرف این خیابان درختان چنار کاشته شد.
 18. مرکز ملی بازی‌های رایانه‌ای اعلام کرد که ۸ میلیون کودک ایرانی زیر ۱۲ سال، کاربر بازی‌های ‌رایانه‌ای هستند و روزانه ۱۳ میلیون ساعت با این بازی‌ها سرگرم هستند. حسن کریمی قدوسی، رئیس مرکز ملی بازی‌های رایانه‌ای، روز جمعه در یک نشست گفت که کودکان و نوجوانان ۳ تا ۱۹سال به بیشترین مخاطب بازی‌های موبایلی هستند. در این نشست مهدی حدادی، یکی از کارشناسان بازی‌های رایانه‌ای نیز گفت که طبق آمار بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، اکنون ۲۸ میلیون نفر در ایران از این بازی ها استفاده می کنند. براساس این آمار، بیش از ۹۳ درصد از این افراد کودک و نوجوان هستند و۳۱ درصد زیر ۱۲ سال سن دارند. وی افزود: طبق آمارهای رسمی موجود، بیش از هشت میلیون نفر کودک گیمر در کشور داریم که روزانه ۹۰ دقیقه مشغول بازی هستند و همین مساله، حساسیت پرداختن به این موضوع را بیش از گذشته می‌کند.  
 19. به گفته شاهدان نیروهای مسلح ونزوئلا روزجمعه سوم اسفند با تیراندازی در مرز با برزیل حداقل یک نفر را کشته و چندین نفر را مجروح کردند.
 20. محمد احمدیان معاون سازمان انرژی اتمی ایران می گوید «سال آینده اداره نیروگاه اتمی بوشهر با اما و اگر همراه است».