اخبار رادیو فردا

  1. نیم ساعت با تازه‌ترین خبرها، گزارش‌های دست اول در باره آخرین تحولات جهان و ایران از گزارشگران رادیو فردا در چهارگوشه جهان، گفت‌وگوهای اختصاصی با چهره‌های خبرساز و کارشناسان و مطالب شنیدنی از دنیای سیاست، اقتصاد، فرهنگ، دانش و ورزش.
  2. رئیس‌جمهوری آمریکا می‌گوید که ایالات متحده نباید به خاطر سوریه تلفات بدهد و افزود: «نیروهای متخاصم در خاورمیانه می‌توانند هر چقدر که می‌خواهند با هم بجنگند یا در آن مناطق شن بازی کنند».
  3. دیده‌بان حقوق بشر سوریه که اخبار جنگ داخلی این کشور را جمع‌آوری و منتشر می‌کند روز چهارشنبه گزارش داد که واحدهایی از ارتش روسیه همراه با نیروهای حکومت سوریه وارد شهر کوبانی در شمال این کشور شدند.
  4. خبرگزاری رویترز از قول دو مقام آمریکا گزارش داده است واشینگتن نگران حمل مخفیانه نفت ایران توسط نفتکش‌های چینی است. آمریکا تیرماه امسال شرکت نفتی ژوهی ژن رانگ چین و اوایل مهرماه چند شرکت کشتیرانی این کشور، از جمله هولدینگ دولتی «کوسکو» را به خاطر دور زدن تحریم‌های نفتی علیه ایران تحریم کرد. رویترز می‌نویسد بعد از تحریم‌های آمریکا علیه شرکت‌های کشتیرانی، ۱۴ نفتکش شرکت کوسکو که یک سوم ناوگان دریایی این شرکت را تشکیل می‌دهد، سیستم سیگنال‌دهی خود را خاموش کرده‌اند تا محل و مقصد حرکت خود را پنهان نگه دارند. یک مقام آمریکایی به این خبرگزاری گفته است آمریکا پیام‌هایی به همه شرکت‌های کشتیرانی جهان ارسال می‌کند تا هشدار دهد معامله با ایران به ریسک آن نمی‌ارزد. رویترز می‌نویسد با تحریم‌های آمریکا، صادرات نفت ایران از ۲.۵ میلیون بشکه به زیر ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است. چین و سوریه تنها کشورهایی هستند که علنا از ایران نفت می‌خرند.
  5. خبرگزاری ایسنا گزارش داده که بیش از ۲۰۰ دانشجوی دانشگاه علم صنعت دچار مسمومیت غذایی شده‌اند. نخستین گروه از دانشجویان که دچار مسمومیت شده‌اند، شامگاه سه‌شنبه ۲۳ مهرماه از وضعیت بد جسمانی خود خبر داده‌ بودند. تعداد افراد مسموم شده در برخی گزارش‌ها ۷۰ نفر اعلام شده است ولی مهدی مهدیان، دبیر شورای صنفی این دانشگاه گفته است که ۸۷ دانشجوی دختر و بیش از ۱۱۰ دانشجوی پسر مسموم شده‌اند. او گفته است چون دانشجویان دختر از ساعات خاصی اجازه خروج از خوابگاه ندارند، «حراست خوابگاه به دانشجویان اجازه خروج برای درمان را نداده است». دانشجویان در اعتراض به این وضعیت اقدام به تحصن در جلوی سر در اصلی دانشگاه علم و صنعت کردند. احد قائمی، معاون دانشجویی دانشگاه علم و صنعت وعده داده است که با «خاطیان احتمالی» برخورد می‌شود. هنوز گزارشی درباره علت مسمومیت منتشر نشده است.
  6. به دنبال سفر نخست‌وزیر پاکستان به عربستان سعودی و ایران که هدف از آن تلاش برای کاهش تنش‌ میان دو کشور عنوان شده است، وزیر خارجه پاکستان گفت که این دو کشور ابراز تمایل کرده‌اند اختلافات خود را با دیپلماسی حل‌وفصل کنند. تنش‌ها میان دو رقیب منطقه‌ای در پی حملات ماه گذشته به تاسیسات نفتی عربستان سعودی به شدت افزایش یافت، حملاتی که ریاض آن را به ایران نسبت می‌دهد، اما تهران آن را رد کرده است. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، روز چهارشنبه ۲۴ مهر گفت که مقامات دو کشور پس از دیدار با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان که روزهای یکشنبه و سه‌شنبه به ایران و عربستان سعودی سفر کرده بود، برای گفت‌وگو ابراز تمایل کردند. این مقام پاکستانی اما جزئیات بیشتری نداده است. عمران خان از ماه گذشته تلاش کرده میان ایران و عربستان سعودی میانجی‌گری کند و زمینه گفت‌وگوی آنها را فراهم آورد.
  7. در ساعات پیش رو، روز خود را با مجله شامگاهی رادیو فردا به پایان ببرید. مجموعه‌ای متنوع از آنچه در طول روز در سراسر جهان اتفاق افتاده است. در نیم ساعت اول مجله شامگاهی رادیو فردا، آخرین خبرها و تازه‌ترین گزارش‌های تهیه‌کنندگان رادیو فردا پخش خواهد شد. در نیم ساعت دوم شنونده یکی از مجله‌های هفتگی رادیو فردا خواهید بود.
  8. هالک بانک ترکیه روز چهارشنبه اعلام کرد، اتهاماتی که آمریکا علیه این بانک مبنی بر دور زدن تحریم‌های ایران وارد کرده، در واقع فشار ایالات متحده بر ترکیه به‌خاطر ورود نظامی به مناطق کردنشین سوریه است.
  9. در این برنامه نظرات شنوندگان ایستگاه فردا را در مورد راهپیمایی اربعین و تدارکات وسیع نظام در مورد این مراسم می‌شنویم.