اخبار رادیو فردا

 1. در پی فرود اضطراری و ناموفق یک هواپیمای مسافربری «آنتونوف ۲۴» در روسیه، دو نفر کشته و ۲۲ نفر زخمی شدند. به گزارش خبرگزاری تاس، فرود اضطراری در حالی بود که تنها یک موتور هواپیما فعال بود و کنترل از دست خلبان خارج شده بود. این گزارش می‌افزاید بعد از بلند شدن هواپیمای «آنتونوف ۲۴» از باند فرودگاه در روز پنج‌شنبه، یکی از موتورهای هواپیما از کار افتاده‌است. این هواپیما با فرود اضطراری از باند خارج شده و به ساختمان تأسیسات پاکسازی در صد متری باند برخورد کرده‌است. این برخورد باعث آتش‌سوزی شده، خلبان هواپیما به همراه یک مأمور آتش‌نشانی کشته و ۲۲ نفر نیز مجروج شدند که چهار نفر آنها بستری شده‌اند. هواپیمای یاد شده، متعلق به شرکت هواپیمایی آنگارا و حامل ۴۳ سرنشین و دو خدمه هواپیما بود و از شهر «اولان اوده» به سمت «نیژنینگارسک» پرواز می‌کرد.
 2. دولت ونزوئلا اعلام کرد طرح یک «کودتا با دسیسه آمریکا، کلمبیا و شیلی» برای قتل رئیس‌جمهوری و برخی مقامات ارشد ونزوئلا را خنثی کرده‌است. نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهوری ونزوئلا، که هم به‌خاطر بحران اقتصادی در داخل کشور تحت فشار است و هم با چالش تحریم‌های آمریکا و انزوای فزاینده بین‌المللی مواجه شده، تاکنون بارها مدعی «دسیسه قتل» خود شده‌است. آمریکا و ۵۰ کشور دیگر، از جمله شماری از کشورهای همسایه ونزوئلا و اروپا خوآن گوایدو، رهبر مخالفان و رئیس مجلس ملی ونزوئلا را به‌عنوان رهبر موقت ونزوئلا می‌شناسند، اما مادورو همچنان قدرت را در اختیار دارد و از طرف روسیه، چین و ترکیه به شدت حمایت می‌شود. مادورو با اعلام طرح کودتا علیه خودش گفته‌است در مقابل «کودتای فاشیستی» موضع «انقلابی تهاجمی بدون اغماضی» در پیش خواهد گرفت. وی هدف این کودتا را قتل خود عنوان کرد و گفت «بی‌رحمانه» با آن برخورد خواهد کرد. وی ایوان دوکه، رئیس‌جمهوری کلمبیا، را مخاطب قرار داده و همدستی وی در کودتا را «آشکار» خواند. وی همچنین گوایدو را متهم کرد که قصد دارد در کشور «خون به راه بیندازد.» گوایدو هرگونه کودتا علیه دولت را رد کرده و گفته‌است «رسانه‌ها هم شمار دفعاتی را که مادورو ادعاهایی از این دست کرده‌است، گم کرده‌اند.»
 3. یک هواپیمای مسافربری هندی که به مقصد آمریکا پرواز می‌کرد، با تهدید بمب‌گذاری وادار به فرود در لندن شد. در پی دریافت پیام تهدیدِ بمب‌گذاری، یک هواپیمای مسافربری «اِیر ایندیا» با اسکورت جنگنده‌های بریتانیایی، در لندن به زمین نشست. به گزارش رویترز، این پرواز که در حال حرکت از بمبئی به سمت نیوآرک در آمریکا بود، در فرودگاه استنستد لندن به زمین نشست. این بوئینگ ۷۷۷ با هدایت جنگنده‌های تایفون بریتانیا، در یک باند قرنطینه به زمین نشست. پس از ساعاتی، مقام‌های اِیر ایندیا اعلام کردند که تهدید بمب‌گذاری، ساختگی بوده و این هواپیما پس از بررسی‌های لازم، به راه خود ادامه داده‌است.  
 4. دیپلمات‌ها در وین می‌گویند که ایران هنوز از سقف قید شده در برجام برای ذخیرهٔ اورانیوم غنی‌شده، عبور نکرده‌است.
 5. امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، می‌گوید در گفت‌وگوی تلفنی با حسن روحانی، به او در مورد خروج از برجام هشدار داده‌است. آقای مکرون که برای شرکت در نشست سران گروه ۲۰ در ژاپن به‌سر می‌بَرَد، روز پنج‌شنبه به خبرنگاران گفت: «چند روز پیش در گفت‌وگو با حسن روحانی به او تأکید کردم که هرگونه خروج از توافق، خطاست و ارسال نشانه‌هایی در این راستا نیز اشتباه خواهد بود.» ایران روز ۱۸ اردیبهشت خروج خود را از «برخی» تعهداتش ذیل برجام، اعلام کرد. هم‌زمان ایران به اروپا مهلتی ۶۰ روزه داد تا منافعش را از توافق اتمی در حوزه‌های اقتصادی و بانکی، تأمین کند. کشورهای اروپایی گفته‌اند که ضرب‌الاجل ایران را نمی‌پذیرند و خواستار حفظ پای‌بندی تهران به برجام شده‌اند. آقای مکرون همچنین گفت بر این باور است که پهپاد آمریکاییِ سرنگون‌شده به دست نیروهای سپاه پاسداران، بر فراز آب‌های بین‌المللی هدف قرار گرفته و بنابراین، به گفته او «حرکت ستیزه‌جویانه‌ای است که تنش‌ها را یک گام به جلو بُرد.» ایران می‌گوید پهپاد آمریکایی را در حریم هوایی خود هدف قرار داده‌است. آقای مکرون همچنین گفت که در گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری آمریکا، از او خواهد خواست تا برای تسهیل شروع مذاکره، برخی تحریم‌ها علیه ایران را لغو کند.
 6. ظریف می‌گوید ترامپ بدون استفاده از «سلاح‌های ممنوعه»، نمی‌تواند تهدید به «ویرانی» را عملی کند
 7. نگاهی کوتاه به مهم‌ترين و تازه‌ترين خبرها
 8. از ساعات ابتدایی بامداد امروز، (۶ تیرماه)، اینترنت در ایران بیش از یک ساعت دچار افت محسوس شد. کاربران در شبکه‌های اجتماعی خود به این موضوع واکنش زیادی نشان دادند. بسیاری از این افراد قطعی اینترنت را به حملات سایبری و عده‌ای به رزمایش قطع اینترنت ربط دادند؛ عبارتی که از چند ماه قبل به جای تست تاب‌آوری زیرساخت‌های کشور مورد استفاده قرار گرفت. وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالات متعددی که در توئیتر مطرح شده و همگی او را تگ کرده بودند، گفت که قطعی فیبر در مسیرهای بالادستی در اروپا بین بلغارستان و فرانکفورت که چند تأمین‌کننده اینترنت ایران از آن مسیر استفاده می‌کرده‌اند باعث اختلال گسترده یک و نیم ساعته در ارتباطات بین‌المللی ایران شده بود و هزار گیگابیت بر ثانیه قطعی ظرفیت‌ها داشتیم. به گفته سجاد بنابی، نایب رئیس هیأت مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت، قطعی اینترنت ربطی به حملات سایبری نداشته و نشانه‌ای از حمله دیده نمی‌شود. دلیل اصلی همان چیزی بود که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نیز به آن اشاره کرد. وی بامداد پنج‌شنبه در توئیتر خود نوشت: پیرو قطعی دو مسیر انتقال فیبر نوری در اروپا اختلال گسترده‌ای بین ۴۳ دقیقه بامداد و ساعت ۲ بامداد امروز به وجود آمد که موجب افت محسوس سرعت و کیفیت اینترنت اکثر کاربران داخل کشور شد، با توجه به بررسی‌های به عمل آمده هیچ‌گونه حمله یا خرابی عمدی شناسایی نشده است. مهرماه سال گذشته نیز اینترنت کشور با چنین اختلالی رو‌به‌رو شد و مدیر عامل زیرساخت در آن زمان اعلام کرد که این اختلال به دلیل قطعی فیبر در خارج از کشور اتفاق افتاد و باعث شد ظرفیت ارتباطات بین‌المللی از ساعت ۹ شب تا ساعت یک بامداد به مدت بیش از ۴ ساعت با اختلال همراه شود.
 9. حزب‌الله لبنان می‌گوید وقوع جنگ آمریکا علیه ایران بعید به نظر می‌رسد. به گزارش رویترز، یکی از رهبران حزب‌الله لبنان در مصاحبه با روزنامه لبنانی «الجمهوریه» گفته است حزب‌الله لبنان بر این باور است که جنگ آمریکا علیه ایران به دلایلی، از جمله «توانایی‌های دفاعی ایران»، بعید به نظر می‌رسد. شیخ نعیم قاسم، معاون دبیرکل حزب‌الله لبنان در این مصاحبه که دیروز، ۵ تیر، با او انجام شده، افزود که رئیس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ، «سودی نمی‌برد از جنگی که می‌تواند شروع کند ولی قادر به کنترل نتایج آن نیست و ممکن است کل منطقه را شعله‌ور کند.» او افزود که چنین جنگی اگر رخ دهد نه یک جبهه جنگ، بلکه جبهه‌های مختلف زیادی را شامل خواهد شد و معنی آن این است که خساراتی که به‌بار می‌آید «بی‌حساب» خواهد بود. رهبر حزب‌الله، گروه مسلحی که توسط سپاه پاسداران ایران در سال ۱۹۸۲ تأسیس شد، در ماه گذشته نیز اعلام کرده بود که بعید به نظر می‌رسد ایالات متحده وارد جنگی با ایران شود که هزینه سنگینی در پی دارد. ایالات متحده حزب‌الله لبنان را یک گروه تروریستی می‌داند. در پی افزایش تنش میان آمریکا و ایران و بالا گرفتن جدال لفظی میان رهبران دو کشور، روز گذشته ترامپ گفت که در صورت وقوع درگیری بین دو کشور، «جنگ [ایران] با ایالات متحده زیاد طول نخواهد کشید». پیش از این واکنش آقای ترامپ، حسن روحانی همتای ایرانی او، گفته بود که «کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده است». موضع‌گیری روحانی در واکنش به اقدام ایالات متحده بود که در پی سرنگونی پهپادش در آب‌های تنگه هرمز، روز دوشنبه آیت‌الله علی خامنه‌ای، بیت رهبری و منصوبان آن‌ها را تحریم کرد. هشت فرمانده سپاه نیز در این فهرست قرار گرفتند. استیو منوچین وزیر خزانه‌داری آمریکا هم اعلام کرد که محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز تا آخر هفته در لیست تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده قرار می‌گیرد. اوج‌گیری تنش در روابط دو کشور همزمان شده است با انتشار این خبر که ایران قرار است از روز پنجشنبه، ششم تیر، تولید اورانیوم با غنای پایین خود را افزایش دهد و از مرز ۳۰۰ کیلوگرم عبور کند. تهران می‌گوید که این اقدام ذیل برجام صورت می‌گیرد و به معنی کاهش تعهداتش در این توافق است، زیرا پس از خروج آمریکا از برجام از منافع آن بهره‌مند نشده است.
 10. نگاهی کوتاه به مهم‌ترين و تازه‌ترين خبرها
 11. تازه‌ترین رویدادهای صنفی و کارگری ایران در تیر ماه ۹۸ را هر روز در اینجا دنبال کنید.
 12. تازه‌ترین رویدادهای حقوق بشری ایران در تیر ماه ۹۸ را هر روز در اینجا دنبال کنید.
 13. علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، می‌گوید «آمریکا در صورت تکرار تجاوز به مرزها با برخورد قاطع‌تری روبه‌رو می‌شود.» به گزارش خبرگزاری تسنیم، او روز پنج‌شنبه با ابراز این هشدار افزود که «انهدام پهپاد آمریکایی به آنها این تجربه را داد که دیگر به مرزهای ایران تجاوز نکنند، ولی اگر این اقدام را انجام دهند نیروهای مسلح با آنها برخورد قاطع می‌کنند.» سرنگونی یک پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران باعث تنش فزاینده بین آمریکا و ایران شده و در حالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارم تیرماه در توئیتی با اشاره به سرنگونی آن پهپاد هشدار داد که حمله مجدد ایران با پاسخ سهمگین آمریکا روبه‌رو خواهد شد‎، مقام‌های ایرانی تهدیدات مشابهی را علیه آمریکا ابراز می‌کنند.
 14. نگاهی کوتاه به مهم‌ترين و تازه‌ترين خبرها
 15. نگاهی کوتاه به مهم‌ترين و تازه‌ترين خبرها
 16. نگاهی کوتاه به مهم‌ترين و تازه‌ترين خبرها
 17. نگاهی کوتاه به مهم‌ترين و تازه‌ترين خبرها
 18. نخستین مناظره انتخاباتی دموکرات‌ها با حضور ۱۰ تن از نامزدهای این حزب برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سال ۲۰۲۰ چهارشنبه پنجم تیرماه در میامی فلوریدا برگزار شد.
 19. بامداد خود را با مجله «صبحانه با خبر» راديو فردا آغاز کنيد. گزارشگران راديو فردا از سراسر جهان، با تازه‌ترين خبرها و گزارش‌ها، مجله‌ای رنگارنگ را برای شما تدارک می‌بينند.
 20. روزنامه وال استریت جورنال چهارشنبه پنجم تیرماه گزارش داده است، سه کشور اروپایی در راستای حفظ روابط خود با ایران تا روز جمعه یک خط اعتباری چند میلیون یورویی از طریق کانال اینس‌تکس راه‌اندازی می‌کنند.