صدای آمریکا

 1. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در جریان یک سخنرانی در سازمان ملل گفت: ایالات متحده آمریکا با صدایی واحد از ملل جهان می‌خواهد به آزار و تعقیب بر مبنای باور و گرایش‌های دینی پایان دهند،  ارتکاب جرائم علیه باورمندان را متوقف کنند و زندانیان عقیدتی را آزاد کنند. پرزیدنت ترامپ روز دوشنبه یکم مهر ماه و طی سخنرانی در راستای مراسم فراخوان جهانی برای آزادی ادیان گفت: ۸۰ درصد از جمعیت جهان در کشورهایی هستند که آزادی‌های مذهبی یا سرکوب می‌شود یا کم است یا وجود ندارد.  او افزود:‌ مومنان و باورمندان به دست دولت‌های خودشان سرکوب، شکنجه و کشته می‌شوند فقط برای این که مومن هستند. پرزیدنت ترامپ گفت: هر روز ۱۱ مسیحی فقط به خاطر پیروی از دیانت عیسی مسیح کشته می‌شوند.  این خبر در حال تکمیل است.     
 2. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل ضمن اذعان به افزایش بی‌ثباتی در منطقه در پی حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی - حملاتی که بیشتر شواهد و مدارک نشان می‌دهند کار جمهوری اسلامی ایران بوده است - نسبت به یافتن راه حلی برای اختلاف میان ایالات متحده و ایران، با توجه به حضور رهبران دو کشور در این مجمع، ابراز امیدواری کرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، رئیس جمهوری فرانسه روز یکشنبه ۳۱ شهریور ماه و در زمان حرکت به سمت نیویورک برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که حملات انجام شده به تاسیسات نفتی عربستان سعودی باعث شده شرایط سخت شود؛ ولی با این حال، ممکن است اتفاقی روی دهد. این گزارش می‌گوید امانوئل مکرون قرار است ملاقات‌هایی جداگانه با پرزیدنت ترامپ و حسن روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار کند. اما احتمال ملاقات میان پرزیدنت ترامپ و رئیس‌جمهوری ایران بسیار اندک است. رئیس جمهوری فرانسه در جریان اجلاس سران گروه هفت نیز با دعوت از جواد ظریف، برای حفظ توافق اتمی ایران تلاش کرده بود.  تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان سعودی روز شنبه ۲۳ شهریور هدف حمله قرار گرفتند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.
 3. یک مقام ارشد خزانه داری ایالات متحده روز دوشنبه در بیروت با سعد حریری، نخست وزیر لبنان، دیدار کرد.  خبرگزاری آسوشیتدپرس دوشنبه ۱ مهر نوشت دیدار مارشال بیلینگزلیا، دستیار بخش تامین مالی تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا، که برای بازدیدی دو روزه در لبنان به سر می‌برد، با سعد حریری، با هدف اعمال فشار بیشتر بر گروه حزب الله لبنان انجام شده است. ایالات متحده حزب الله، که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است و اعضای آن چندین پست در هیئت دولت لبنان دارند، را یک سازمان تروریستی می‌داند. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا اول خرداد سال گذشته با اعلام راهبرد جدید آمریکا در قبال ایران، ۱۲ شرط ایالات متحده برای توافق با جمهوری اسلامی را برشمرد که در واقع فهرست خواسته‌های ایالات متحده از جمهوری اسلامی یا به عبارتی جزئیات تغییر رفتار رژیم ایران است. از جمله این شروط دست برداشتن رژیم جمهوری اسلامی از حمایت از تروریسم، از جمله از حزب الله لبنان، و دخالت در کشورهای منطقه است.   ایالات متحده به تازگی تحریم هایی را علیه برخی بانک های لبنانی که با ایران و حزب الله مرتبط بوده اند، اعمال کرده است  
 4. عربستان سعودی تاکنون ۷۵ درصد از تولید نفت خامی که از زمان حمله ایران به تاسیسات نفتی خود از دست داده بود را از سر گرفته است و گفته می‌شود ظرف یک هفته دیگر، به ظرفیت تولید کامل و میزان پیش از حمله بازمی‌گردد. یک منبع آگاه روز دوشنبه یکم مهر ماه به خبرگزاری رویترز گفت که تولید نفت در تاسیسات خریص به بیش از ۱.۳ میلیون بشکه در روز رسیده و در بقیق هم میزان تولید بیش از سه میلیون بشکه در روز است. این منبع آگاه همچنین گفته است که ظرفیت تولید تا یک هفته دیگر، یعنی تا آخر ماه سپتامبر، به میزان قبل از حمله بازمی‌گردد. تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان روز شنبه ۲۳ شهریور هدف حمله قرار گرفتند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.
 5. در حالی که نام برنده جایزه صلح نوبل امسال تا چند هفته دیگر اعلام می‌شود، برخی گزارش‌ها حاکی است که پیشنهادهایی برای اعطای این جایزه به دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا مطرح شده است.  بنا به گزارشی که شبکه تلویزیونی فاکس نیوز روز دوشنبه یکم مهر ماه منتشر کرده است، برخی گزارش‌ها پیشتر گفته بودند شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، و دو نماینده پارلمان نروژ، پرزیدنت ترامپ را بابت گام‌های موثری که در جهت کاهش تنش در شبه‌جزیره کره برداشته است، نامزد این جایزه کرده‌اند.  کمیته صلح نوبل تا تاریخ ۳۱ ژانویه تمامی نامزدها‌ی پیشنهادی را دریافت می‌کند. امسال ۳۰۱ نامزد معرفی شده‌اند که ۲۲۳ تن از آن‌ها اشخاص حقیقی و ۷۸ تا هم شخصیت‌های حقوقی هستند.  کمیته صلح نوبل مطابق مقررات خود نامزدهای هر سال را ۵۰ سال بعد از آن اعلام می‌کند. از میان رئیس جمهوری‌های ایالات متحده، وودرو ویلسون، تئودور روزولت، جیمی کارتر و باراک اوباما تاکنون برنده جایزه صلح نوبل شده‌اند. 
 6. یک فعال دانشجویی با رای شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران، به خاطر شرکت در یک ویژه برنامه روز دانشجو به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد.  فرشته طوسی، فعال دانشجویی که به تازگی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران فارغ التحصیل شده است، به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام از طریق شرکت در ویژه‌ برنامه روز دانشجوی انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش این دانشگاه» که در سال ۹۵ برگزار شده است، به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شد. امیر رئیسیان، وکیل دادگستری روز دوشنبه اول مهر درباره این حکم به ایرنا گفت که پیشتر این دانشجو  به فعالیت تبلیغی علیه نظام متهم شده بود و به دلیل سابقه محکومیت با همین اتهام در سال ۹۳، به ۱۸ ماه حبس  و محرومیت از عضویت در احزاب، گروه‌ها، دسته‌های سیاسی و فعالیت در فضای مجازی، رسانه‌ها و مطبوعات و خروج از کشور محکوم شده بود. رای این فعال دانشجویی در سال جاری نیز در دادگاه تجدیدنظر عیناً تأیید شده است. در یک سال گذشته احکام سنگین دانشجویان بازداشت شده انتقاد دانشجویان و استادان و فعالان حقوق بشر را در پی داشته است. پریسا رفیعی، فعال صنفی و دانشجوی جوان دیگری است که شهریور سال گذشته از سوی دادگاه انقلاب به هفت سال زندان محکوم شد. او در یک نامه سرگشاده به شرایط فعالان سیاسی ایران در بازداشت پرداخته است. بهمن سال گذشته سازمان عفو بین‌الملل در گزارشی، سال ۲۰۱۸ را «سال شرم» جمهوری اسلامی نامید و اعلام کرد در این سال بیش از هفت هزار نفر، اعم از شرکت‌کنندگان در تظاهرات، دانشجویان، روزنامه‌نگاران، فعالان حقوق زنان، فعالان محیط زیست، فعالان کارگری و فعالان حقوق قومی و اقلیت‌های مذهبی، در ایران بازداشت شده‌اند.  
 7.  توماس کوک یکی از بزرگترین گردانندگان آژانس مسافرتی در اروپا، پس از عدم تأمین بودجه اضطراری، روز دوشنبه اول مهرماه ورشکست شد و ده ها هزار نفر که برای تعطیلات در خارج از کشور به سر می برند را  سرگردان کرد. به گزارش آسوشیتدپرس، دولت بریتانیا به دنبال ۱۵۰ هزار مشتری بریتانیایی این شرکت ۱۷۸ ساله  است که برای گذراندن تعطیلات از طریق این آژانس مسافرتی به نقاط مختلف دنیا سفر کرده بودند. این بزرگترین عملیات بازگرداندن شهروندان بریتانیا به کشور است که دولت آن را  از امروز دوشنبه آغاز کرده است.   همچنین سازمان هواپیمایی بریتانیا اعلام کرد که توماس کوک فعالیت خود را متوقف کرده است و این شرکت ۲۱ کارمند در ۱۶ کشور جهان دارد که از جمله ۹هزار کارمند آن در بریتانیا حضور دارند و با ورشکستی این شرکت شغل خود را از دست خواهند داد.  پیشتر این شرکت روز جمعه ۳۱ شهریور اعلام کرده بود که برای جلوگیری از ورشکستی به دنبال ۲۰۰ میلیون پوند است  و  در تعطیلات آخر هفته نیز با سهامداران و طلبکاران خود برای جلوگیری از ورشکستگی در مذاکره بود.  
 8. منابع کارگری از اعتصاب کارگران  نیشکر هفت تپه پس از اخراج ۲۱ کارگر از این شرکت خبر می دهند.  سندیکای کارگران هفت تپه روز دوشنبه اول مهر ماه با اعلام این خبر نوشت که پس از اعلام خبر اخراج و عدم تمدید قرارداد ۲۱ کارگر نیشکر هفت تپه، امروز تمام کارگران بخش‌های داخلی شرکت هفت تپه دست به اعتصاب زده‌اند.  این سندیکای گارگری همچنین اخراج کارگران هفت تپه را محکوم کرده و در بیانیه ای نوشت که «تعدی وتعرض به خواست به حق کارگران جرم است» و کارفرما  «پاسخگوی عواقب کار» است. کارگران هفت تپه در هفته های اخیر هم دست به تجمعات اعتراضی زده بودند. این کارگران ۱۶ شهریور با تجمع در این شرکت نسبت به پرداخت نشدن  دست‌کم ۲ ماه مزد معوقه خود و امضاء نشدن احکام شغلی کارگران از سوی کارما اعتراض کردند. معترضان معتقد بودند کارفرمای بخش خصوصی توان مدیریت کارخانه را ندارد و شورای کارگری می تواند بهتر از کارفرما مجتمع نیشکر هفت تپه را اداره کند. اعتراضات کارگران هفت تپه از سال ۹۷ به صورت گسترده آغاز شد حرکت به جای رسیدگی به وضعیت کارگران با معترضان برخورد امنیتی و قضایی از سوی حکومت انجام گرفت. اسماعیل بخشی نماینده کارگران هفت تپه بود که پس از بازداشت، اعلام کرد مورد شکنجه قرار گرفته است و برای دومین بار بهمن ماه سال گذشته دستگیر شد. احکام سنگین ۱۴ سال زندان برای اسماعیل بخشی و ۶ سال زندان برای محمدخنیفر کارگران هفت تپه تا کنون انتقادهای بسیاری را به همراه داشته است. این کارگران همچنین اعلام کرده‌اند که دست‌کم ۲ ماه مزد معوقه طلب دارند. بخشی از اعتراض کارگران رسمی نیز ناشی از امضاء نکردن احکام شغلی کارگران از سوی کارفرماست. ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. وزارت خارجه آمریکا نیز در پیامی گفته بود که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.
 9. نخست وزیر بریتانیا گفت که معتقد است ایران به احتمال زیاد مسئولیت حمله به تأسیسات نفتی عربستان را برعهده داشته است و بریتانیا با ایالات متحده و متحدان اروپایی برای واکنش به این حملات همکاری خواهد کرد. بوریس جانسون روز دوشنبه اول مهر با اعلام این خبر گفت: بریتانیا با درصد بسیار بالایی از احتمال، مسئولیت حملات پهپادی علیه تأسیسات نفتی عربستان را از سوی ایران می‌داند. جانسون افزود که بریتانیا با آمریکا و اروپا  در جهت کاهش تنش‌ها در منطقه  برای دادن پاسخی به این حملات همکاری خواهد کرد. بنابر گزارش‌ها تاسیسات «بقیق» و «خریص» متعلق به شرکت نفت دولتی «آرامکو» در شرق عربستان  روز شنبه ۲۳ شهریور مورد هدف حمله قرار گرفتند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، همان زمان تهران را پشت این حملات دانست و عصر شنبه ۲۳ شهریور در توئیتر رسمی خود نوشت در حالی که روحانی و ظریف تظاهر به دیپلماسی می‌کنند، تهران پشت نزدیک به ۱۰۰ حمله به عربستان سعودی است. وی در این توئیت افزود که با وجود همه درخواست‌ها برای کاهش تنش، ایران حالا یک حمله بی‌سابقه را علیه عرضه انرژی جهان انجام داده است و هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که حملات از سوی یمن باشد.
 10. اکران فیلم «کلاهبرداران» یا «هاستلرز» (به انگلیسی: Hustlers) با بازی «جنیفر لوپز» هنرمند مشهور آمریکایی به دلیل «محتوای غیراخلاقی» در کشور مالزی ممنوع شد. به گزارش سرویس جهانی «بی بی سی»، اعضای شورای سانسور فیلم مالزی بر این باورند که این فیلم به دلیل وجود صحنه‌هایی مانند سینه‌های عریان، رقص‌های شهوانی، یا مصرف موادمخدر برای اکران عمومی مناسب نیست. شرکت پخش‌کننده این فیلم در مالزی، با انتشار بیانیه‌ای در شبکه‌های اجتماعی این خبر را تأیید کرد. فیلم «کلاهبرداران» در حال حاضر یکی از فیلمهای پرفروش در آمریکا و بریتانیا است و نویسندگان و منتقدان هنری نقدهای مثبتی را درباره آن نوشته‌اند. جنیفر لوپز در این فیلم نقش یک رقصنده برهنه یا «استریپر» را بازی می کند و در صحنه های مختلفی می رقصد و عریان می‌شود. این فیلم بر اساس داستانی واقعی ساخته شده است و به ماجرای سرقت بزرگی می پردازد که توسط تعدادی استریپر حرفه ای صورت گرفت؛ رقصندگانی که با استفاده از زنانگی و ارائه سرویس های جنسی به مردان ثروتمند خبرساز شدند. نشریه «نیویورک» در سال ۲۰۱۵ مقاله مفصلی را در این زمینه منتشر کرده بود. فیلم «کلاهبرداران» در آمریکا و بریتانیا نیز به دلیل نوع داستان، محتوای فیلم و برخی صحنه‌ها، در درجه‌بندی فیلمی بزرگسالان قرار گرفته است.
 11. به گزارش نشریه «هیل»، مایک پمپئو وزیر خارجه، استیو منوشن وزیر خزانه‌داری، جیم متیس وزیر دفاع پیشین، بن کاردن سناتور دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی سنا، و جان کری وزیر خارجه پیشین ایالات متحده روز یکشنبه در شبکه‌های تلویزیونی مهم آمریکا حضور یافته و درباره ایران صحبت کردند. مایک پمپئو مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز یکشنبه تاکید کرد که ایران قطعا مسئول حمله به تاسیسات تولید نفت عربستان سعودی است؛ اقدامی که شورشیان حوثی مورد حمایت ایران مسئولیت آن را بر عهده گرفته‌اند. آقای پمپئو در شبکه سی‌بی‌اس گفت که این حملات «نمی‌توانستند از جانب حوثی ها آمده باشند. این که کسی تاکید کند که آنها [حوثی‌ها] این کار را کرده‌اند، دیوانگی است.» وی افزود: «این یک اقدام به جنگ بود … این، اقدام به جنگ یک حکومت علیه یک حکومت دیگر بود.» مایک پمپئو همچنین با رد ادعای جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، مبنی بر دست نداشتن تهران در این حملات، تاکید کرد که «شواهد بسیار زیادی وجود دارند» که نشان می‌دهند ظریف دروغ می‌گوید. آقای پمپئو با کم‌اهمیت خواندن نقش ظریف در سیاست خارجی تهران افزود: «من نمی‌دانم اصلا چرا کسی به حرف‌های وزیر خارجه ایران گوش می‌دهد. … در شأن هیچکس نیست که بخواهد به او [ظریف] گوش کند.» مایک پمپئو کمی بعد با حضور در برنامه فاکس نیوز گفت که «پرزیدنت ترامپ مایل است یک راه حل دیپلماتیک را در اختیار داشته باشد، و وظیفه‌ ما این است که به آن جامه عمل بپوشانیم.» وی گفت: «مجموعه ماموریت ما بر مبنای پرهیز از جنگ استوار است. ما فشارهای بیشتری را در منطقه با هدف بازدارندگی و دفاع، اعمال می‌کنیم.» وی افزود: «ذکر همین یک نکته کافی است که ما بی‌وقفه نگران آن هستیم که ایران به رفتارهای ۴۰ سال گذشته خود ادامه دهد. تمام جهان درک می‌کند که ایران یک بازیگر بد است و آنها نیروی اهریمنی در منطقه هستند.» آقای پمپئو در گفت‌وگو با شبکه فاکس نیوز و پس از آن در سی‌بی‌اس به انتقادهای برخی اعضای جمهوریخواه کنگره ایالات متحده، که گفته بودند حمله نکردن پرزیدنت ترامپ به ایران پس از سرنگون شدن پهپاد آمریکا در تابستان امسال ناتوانی تعبیر می‌شود، پاسخ داد. آقای پمپئو به سی‌بی‌اس گفت: «ما از چند راه به آن پاسخ داده‌ایم. موضوع ضعف در میان نیست.» وی گفت: «پیامدهایی وجود داشته است. اقتصاد ایران در سال آینده بین ۱۰ تا ۱۵ درصد کوچکتر خواهد شد.» پمپئو به فاکس نیوز گفت: «ایرانی‌ها منتظر چراغ سبز نیستند. ایرانی‌ها ۴۰ سال است که عملکرد بدی داشته‌اند. بنا بر این، موضوع این نیست که یک واکنش مشخص به ایرانی‌ها اجازه داده است که فکر کنند آزادی عمل دارند و می‌توانند هر کاری که دلشان بخواهد انجام دهند.»   استیو منوشن استیو منوشن، وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، روز یکشنبه گفت که تنش‌های فزاینده با ایران نشان می‌دهد که رویکرد دولت ترامپ در تحت فشار قرار دادن ایران با تحریم‌ها کارساز بوده است. منوشن روز یکشنبه به سی‌ان‌ان گفت: «تنش‌ها با ایران شدیدتر شده‌اند، چرا که [کارزار فشار حداکثری] کارساز بوده است.» وی افزود: «ما همه جریان پولی که به ایران می‌رفت را قطع کرده‌ایم. شما می‌بینید که [رژیم] ایران از سر درماندگی و ناامیدی به همسایگان خود یورش می‌برد.»   بن کاردن بن کاردن، سناتور دموکرات و عضو کمیته روابط خارجی سنا، روز یکشنبه گفت که خروج پرزیدنت ترامپ از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تنش‌ها با ایران را شدیدتر کرده است. کاردن به فاکس نیوز گفت: «اکنون، با بیرون رفتن [ایالات متحده] از توافق هسته‌ای، اروپا این را یک مشکل آمریکایی، و نه یک مشکل بین‌المللی، می‌انگارد … ما به جای منزوی کردن ایران، ایالات متحده را به انزوا کشانده‌ایم.» کاردن گفت که این انزوا به ویژه پس از حملات انجام شده به تاسیسات نفتی سعودی، هویدا شد؛ حملاتی که شورشیان حوثی مورد حمایت ایران مسئولیتش را بر عهده گرفته‌اند، اما مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، ایران را مسئول آن معرفی کرده است. سناتور کاردن روز یکشنبه ضمن محکوم کردن ایران به عنوان یک «بازیگر بد» گفت که «مشکل ایران واقعا هیچ‌گونه راه حل نظامی ندارد. ما باید کاری کنیم که دپیلماسی نتیجه دهد. ما باید [شدت و حدت] این وضع را کاهش دهیم و ببینیم که این اشتباه محاسباتی کجا روی داده است.» سناتور کاردن افزود: «اگر ما وارد یک جنگ با ایران شویم، آن جنگی فاجعه‌بار است که به سود منافع امنیت ملی ما نخواهد بود.»   جیم متیس جیم متیس، وزیر دفاع پیشین ایالات متحده، روز یکشنبه گفت که رژیم ایران «[می‌کوشد] یک سیاست خارجی را ترسیم کند که بر اساس آن، دیگران» را در سراسر خاورمیانه از سر راه خود «کنار بزند.» ژنرال متیس در گفتگو با ای‌بی‌سی اظهار داشت که تهران یک الگوی گسترانیدن «نفوذ بی‌ثبات کننده» خود در سراسر منطقه را دنبال کرده است تا اطمینان یابد که به «هیجانات انقلابی» دست خواهد یافت. وی گفت: «آنها می‌خواهند در نقش یک رهبر ظاهر شوند و می‌کوشند یک سیاست خارجی را اتخاذ کنند که دیگران را از سر راه کنار می‌زند. و این همان چیزی است که آنها سالیان سال است انجام می‌دهند – البته منظور نه مردم ایران، بلکه رژیم ایران است.» ژنرال متیس گفت که ایران به این دلیل حملاتش را افزایش داده است که احساس می‌کند «تحت فشار» قرار دارد و این کشور «باز هم مانند همیشه واکنش نشان» خواهد داد. وزیر دفاع پیشین ایالات متحده با تاکید بر ضرورت متقاعد کردن همپیمانان آمریکا برای ایستادن در کنار ایالات متحده جهت اطمینان یافتن از این که ایران به بی‌ثبات کردن خاورمیانه ادامه نخواهد داد، گفت: «این شیوه کار آنها است. هیچ چیز تازه‌ای در این‌جا وجود ندارد.»   جان کری جان کری، ‌وزیر خارجه پیشین ایالات متحده، روز یکشنبه با بیان این مطلب که به باور او ایران «به نحوی از انحاء» مسئول حمله به میدان‌های نفتی و تاسیسات تولید نفت عربستان سعودی است، از پرزیدنت ترامپ به خاطر بررسی گزینه‌های غیرنظامی تقدیر کرد. کری در سی‌بی‌اس گفت: «به باور من، ایران به نحوی از انحاء در حمله‌ای که اتفاق افتاد، دست داشته است. این موضوع برای من کاملا روشن است.» وی افزود: «این هم برای من روشن است که این موضوع انکار می‌شود، و البته باید هم انکار شود؛ ‌زیرا آنها [جمهوری اسلامی] نیازمند انکارپذیری قابل‌باور هستند.» کری گفت این که پرزیدنت ترامپ «می‌خواهد ارزیابی کند تا مطمئن شود که شتابزده به سوی وضعیتی که نتیجه آن جنگی ناگزیر است سوق داده نمی‌شود، کاری کاملا درست است.» وی افزود: «این [جنگ شتابزده] همان کاری است که ما نباید انجام دهیم. اما باید آن چه پس از آن،‌ یعنی پس از خروج ما از [توافق هسته‌ای ۲۰۱۵] اتفاق افتاد را نیز بررسی کنیم.» جان کری در گفتگو با سی‌بی‌اس با اشاره به اعمال مجدد تحریم‌ها بر رژیم حاکم بر تهران گفت: «ما اساسا به ایران اعلان جنگ اقتصادی کرده‌ایم. ما ایران را تحت فشار، یا همان فشار حداکثری، قرار داده‌ایم و این که چنین چیزی به درگیری‌های بیشتر بیانجامد، کاملا قابل پیش‌بینی بود.» آقای کری گفت که به رغم خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای در سال ۲۰۱۸ هنوز هم راه‌های دیپلماتیک برای دستیابی به راه حل وجود دارد. وی گفت: «همپیمانان ما همچنان از این توافق پشتیبانی می‌کنند. آنها همچنین از این که ایران به خاطر مسائل دیگر در منطقه پاسخگو قرار گیرد، نیز حمایت می‌کنند. … به باور من با دیپلماسی بهتر، دیپلماسی بیشتر با همپیمانان‌مان، … راهی برای یک توافق، که بتواند هم یک توافق امنیتی فراگیر تازه برای منطقه و هم یک توافق با منافع هسته‌ای را ارائه دهد، وجود دارد.»
 12. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده، قرار است روز دوشنبه اول مهر ماه در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد در شهر نیویورک، درباره آزادی مذهبی سخنرانی کند. بنا بر اعلام کاخ سفید، پرزیدنت ترامپ علاوه بر این سخنرانی، میزبان یک نشست ویژه در مقر سازمان ملل با حضور گروهی از رهبران مذهبی و مدافعان حق آزادی مذهب خواهد بود. به گفته استفانی گریشام، سخنگوی کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا به دنبال جلب حمایت بیشتر بین‌المللی از تلاش‌های جاری برای پاسداری از آزادی‌های مذهبی در سراسر جهان است. به گفته او، پرزیدنت ترامپ قصد دارد از جامعه بین‌الملل بخواهد جهت پیشگیری از حمله به افراد بر اساس عقاید مذهبی‌‌شان، و نیز حفظ قداست عبادتگاه‌ها، گام‌های روشنی بردارند. پخش زنده سخنرانی پرزیدنت ترامپ در نشست فراخوان جهانی برای حمایت از آزادیهای مذهبی در مقر سازمان ملل متحد از تلویزیون، سایت، یوتیوب و فیسبوک صدای آمریکا عنوان نشست روز دوشنبه «فراخوان جهانی برای محافظت از آزادی مذهبی» است و بنا بر اعلام وزارت خارجه ساعت ۱۱:۳۰ صبح آغاز و حدود یک ساعت ادامه خواهد داشت. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۳۱ خرداد در سخنانی در وزارت خارجه آمریکا گفت که دولت پرزیدنت ترامپ آزادی را در سیاست خارجی خود در اولویت قرار داده است. «سم براون بک» نماینده ویژه آمریکا در امور آزادی مذهب در جهان نیز که پس از آقای پمپئو سخنرانی می‌کرد گفت، آمریکا به تنهایی نمی‌تواند آزادی مذهبی را تضمین کند، بلکه همه باید سهم داشته باشند. وزارت خارجه ایالات متحده، بر اساس یک قانون مصوب سال ۱۹۹۸، هر سال گزارش جامعی از وضعیت آزادی مذهبی در کشورهای مختلف جهان تهیه و به نمایندگان کنگره ارائه می‌کند. بخش مربوط به ایران در جدیدترین گزارش، که آخر خرداد منتشر شد، ۳۰ صفحه است.   اقلیت های دینی در ایران با نقض حقوق بشر و نابرابری مواجه هستند. به طوری که در بخشی از گزارش وضعیت حقوق بشر جهان در سال ۲۰۱۸ که از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شد، به نقض حقوق بشر در ایران نیز اشاره شده است. ایالات متحده بارها سرکوب پیروان اقلیت‌های دینی و مذهبی از جمله بهائیان، دراویش، نوکیشان مسیحی، و حتی مسلمانان سنی‌مذهب توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.
 13. رئیس جمهوری ایالات متحده روز یکشنبه با بیان این که هیچ گزینه‌ای به طور قطعی منتفی نیست، گفت که قصد دیدار با سران جمهوری اسلامی در نیویورک را ندارد. پرزیدنت ترامپ صبح یکشنبه ۳۱ شهریور پیش از ترک کاخ سفید در گفت‌و‌گو با خبرنگاران با اشاره به برنامه خود در نیویورک گفت که حدود ۱۵ ملاقات در نیویورک با دیگر رهبران هماهنگ شده است، اما ملاقات با سران رژیم «ایران در میان آنها نیست.» وی افزود:‌ «من هیچ قصدی برای دیدار با [مقام‌های رژیم] ایران ندارم.» اگر بخواهند برای ملاقات آماده‌ام پرزیدنت ترامپ پیش از سفر به نیویورک در تگزاس حضور یافت. دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده روز عصر یکشنبه ۳۱ شهریور در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مراسم استقبال از نخست وزیر هند در تگزاس گفت که برنامه‌ای برای دیدار با رئیس جمهوری ایران در حاشیه نشست سازمان ملل متحد ندارد. پرزیدنت ترامپ گفت: «من برنامه‌ای برای ملاقات ندارم، اما همیشه آماده‌ام. اگر آنها بخواهند ملاقات می‌کنم. اما مطلقا برنامه‌ای برای ملاقات با آنها ندارم. ما وضعمان بسیار خوب است. این آنها هستند که وضعشان خوب نیست و در وضعیت دشواری به سر می‌برند.» وی افزود: «من مایلم کشورشان را باعظمت ببینم. من می‌خواهم ایران کشوری با عظمت و بسیار ثروتمند شود، زیرا توانایی‌های فوق‌العاده‌، مردمی فوق العاده، و صراحتا بگویم، امکانات بالقوه فوق‌العاده‌ای دارد. ببینیم چه می‌شود. مسلما این هفته سازمان ملل متحد بسیار جالب خواهد بود.» به دنبال راه حل دیپلماتیک وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه در یک گفتگوی تلویزیونی گفت که پرزیدنت ترامپ به دنبال یک راه حل دیپلماتیک درباره ایران است. ایالات متحده روز جمعه، و بعد از مشخص شدن دست داشتن ایران در حمله به تاسیسات نفتی عربستان، بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی ایران را تحریم کرد. پرزیدنت ترامپ همچنین جمعه شب با اعزام تعداد معدودی نیرو به عربستان برای تقویت دفاع هوایی و موشکی آن کشور موافقت کرد.  
 14. وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه ۳۱ شهریور ابراز امیدواری کرد سازمان ملل متحد در جلسات این هفته خود «موضع قاطعی» در برابر تحرکات جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کند. مایک پمپئو در مصاحبه با شبکه خبری ای‌بی‌سی با اشاره به ۴۰ سال تروریسم رژیم حاکم بر ایران، گفت تمام تصمیماتی که دولت پرزیدنت ترامپ در برابر اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران اتخاذ کرده، جنبه بازدارندگی داشته است. وی با بیان این که واشنگتن به دنبال یک راه حل دیپلماتیک برای این مسائل است گفت: «ما کل این هفته را در سازمان ملل در شهر نیویورک درباره این موضوع صحبت خواهیم کرد.» وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ همچنین گفت: «ما امیدواریم سازمان ملل موضع قاطعی [در برابر ایران] اتخاذ کند.» وی تاکید کرد که این نهاد دقیقا برای چنین کاری طراحی شده است.
 15. کاخ سفید، میزبان دومین ضیافت رسمی شام با حضور اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا و همسرش جِنی بود.
 16. مردی از ایالت لوئیزیانای آمریکا پس از پیشنهاد ازدواج به دوست دخترش از زیر آب، غرق شد.
 17. سایت های داخلی ایران از انتخاب «پارسا پیروزفر» برای بازی در نقش مولانا خبر دادند و به این ترتیب او نیز به فیلم جدید «حسن فتحی» کارگردان ایرانی پیوست. این فیلم «مست عشق» نام دارد و گوشه هایی از زندگی مولانا شاعر نامدار ایرانی در شهر قونیه و روابط او با «شمس تبریزی» را به تصویر می کشد. پیشتر شایع شده بود نقش مولانا را یک هنرمند اهل ترکیه بازی می کند؛ ولی گزینش پارسا پیروزفر به این گمانه زنی ها پایان داد.  «شهاب حسینی» در نقش شمس تبریزی به هنرنمایی می پردازد و سایر بازیگران، ایرانی و اهل ترکیه هستند.   هنوز جزئیاتی درباره داستان منتشر نشده است ولی نویسندگان فیلمنامه را حسن فتحی و فرهاد توحیدی نوشتند و مست عشق محصول مشترک ایران و ترکیه خواهد بود. فرآیند پیش تولید فیلم در مراحل پایانی است و فیلمبرداری در ماههای آینده در ترکیه انجام می شود.  
 18. وزیر خارجه ایالات متحده روز یکشنبه ۳۱ شهریور گفت همه کشورهای جهان مسئولیت دارند با هم همکاری کرده و تخاصم فزاینده جمهوری اسلامی ایران را مهار کنند. به گزارش واشنگتن تایمز، مایک پمپئو در مصاحبه با شبکه فاکس گفت حملات اخیر به مراکز نفتی عربستان تنها جدیدترین نمونه از اقدامات مداوم بی‌ثبات‌کننده ایران است. وی بار دیگر با تاکید بر این که حملات شنبه هفته قبل یک اقدام برای جنگ از سوی ایران بود گفت که واشنگتن می‌خواهد با دیپلماسی برخورد کرده و از برخورد نظامی پرهیز کند. نیروی شر منطقه وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگوی دیگری در روز یکشنبه، جمهوری اسلامی را «نیروی شر منطقه» خواند و با «اقدام برای جنگ» خواندن حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی گفت که ایران قطعا پشت این حملات بوده است. به گزارش نشریه هیل، مایک پمپئو در مصاحبه با شبکه سی‌بی‌اس گفت حمله به یک میدان نفتی و یک تاسیسات تولید نفت در شرق عربستان نمی‌تواند کار حوثی‌های یمن باشد. با این حال وزیر خارجه دولت پرزیدنت ترامپ تاکید کرد «اساس ماموریت ما پرهیز از جنگ است؛ ما نیروهای بیشتری با هدف بازدارنگی و دفاع، به منطقه اعزام می‌کنیم.» وی گفت، «تمام جهان می‌داند ایران یک بازیگر بد است. آنها نیروی شر در منطقه هستند.»
 19. «شاهکار بینش پژوه» هنرمند ایرانی ساکن ایالت کالیفرنیا، موزیک ویدئو یا نماهنگی را در فضای مجازی منتشر کرده است که با واکنش های زیادی در شبکه های اجتماعی همراه شده است. او آهنگ «مشتی ماشاالله» را که سال‌ها پیش توسط «فریدون فروغی» خواننده فقید ایرانی خوانده شده بود، با شعر جدید و متفاوتی بازخوانی کرده است و از این طریق به شرایط کنونی ایران و سیاست‌های حکومت این کشور اعتراض می کند. شاهکار بینش پژوه خود این ترانه را سروده و موسیقی نیز توسط گروه «دمانکیز» ساخته شده است. این هنرمند ایرانی در باره مشتی ماشالله می گوید: «این آهنگ اثری است سياسى و انتقادى از اوضاع قمر در عقرب كشورى كه جاى روضه‌خوان و رئيس جمهورش عوض شده است و بنابراين به صورت هـیأتی اداره مى شود. كشورى كه نخبه‌هایش يا به كشورهاى ديگر مهاجرت كردند و يا گوشه تاريكى در همان مملكت در حال مرگ تدريجى هستند، و نخاله هاش در هيبت وزير كابينه، وكيل مجلس، و نماينده دادستان مشغول صدور انقلابى هستند كه نه تنها ايران، بلكه تمام دنيا را به گند كشيده است.»   شاهکار بینش پژوه از چندی پیش اجرای این آهنگ را در کنسرت‌های خود آغاز کرد و با توجه به استقبال زیاد تماشاگران، تصمیم گرفت موزیک ویدئویی نیز برای آن بسازد. این نماهنگ بخشی از اجرای زنده این هنرمند در آلمان است که با ارکستر بزرگ ضبط شده  و همراهی حاضرین، شور و حال بیشتری به آن بخشیده است. شاهکار بینش پژوه درباره انگیزه خود از آفرینش این آهنگ می گوید: «وقتى سالها پیش اين آهنگ را با صداى فريدون فروغى البته با شعر متفاوتی شنيدم با خودم فكر كردم ای كاش من روى اين ملودى شعر گذاشته بودم، بنابراين شروع به نوشتن كردم و با رویکرد تازه ای، مشتی ماشالله را اجرا کردم. خیلی امروزی است و پیام مشخصی برای ایرانیان، به ویژه نسل جوان دارد.»     او در بخش پایانی این آهنگ آرزو می کند که خدواند نسل تمامی «روضه خوان ها، مفت خورها، و ملاها» را از روی زمین بردارد.