صدای آمریکا

 1. خسرو اکمل، دیپلمات حکومت پهلوی و مشاور ارشد حزب مشروطه ایران در ۸۴ سالگی در آمریکا درگذشت.
 2. به گزارش کمپین حقوق بشر در ایران سیما انتصاری از زنان درویش زندانی در زندان قرچک ورامین روز ۲۶ فروردین ماه از سوی یکی از زنان زندانی کتک خورده است.
 3. وزارت دفاع ترکیه روز شنبه ۳۱ فروردین اعلام کرد چهار سرباز ارتش این کشور در درگیری با نیروهای حزب کارگران کردستان (پ‌‌ک‌‌ک) در مرز با عراق کشته شدند. به گزارش رویترز به نقل از وزارت دفاع و رسانه‌های ترکیه، یک پایگاه نظامی در منطقه کوهستانی چوکورجا در استان حکاری در طول شب گذشته هدف حمله قرار گرفت. ارتش ترکیه نیز از کشته شدن دست کم ۲۰ تن از مهاجمان در این درگیری خبر داده است. ترکیه حزب کارگران کردستان را یک گروه تروریستی می‌داند. دولت ایالات متحده نیز نام پ‌ک‌ک را در اکتبر ۱۹۹۷ به فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی اضافه کرد.
 4. مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا با بیان این که از نزدیک شاهد وضعیت اضطراری امنیت ملی و انسانی در امتداد مرزهای جنوبی کشور بوده است، از نمایندگان کنگره خواست برای پایان دادن به بحران جاری اقدام کنند. وی در بیانیه‌ای گفت، آنطور که ماموران گمرک و مرزبانی آمریکا به من گفته‌اند، ما با یک بحران واقعی روبرو هستیم و ایرادهای موجود در قوانین مهاجرتی که کنگره آنها را برطرف نکرده موجب می‌شود این بحران ادامه یابد. معاون پرزیدنت ترامپ در ادامه این بیانیه، که جمعه شب در وبسایت کاخ سفید منتشر شده است، تاکید کرد که این بحران شبیه هیچ چیز دیگری نیست که وی تاکنون دیده و از قانونگذاران آمریکایی خواست به آن پایان دهند.
 5. پرزیدنت ترامپ، مایک پنس معاون رئیس جمهوری و مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا عید فطیر(پسح) را به یهودیان در اسرائیل و آمریکا و دیگر نقاطی از جهان که این عید را جشن می گیرند، تبریک گفتند.
 6. وزیر امور خارجه پاکستان روز شنبه ۳۱ فروردین گفت افراد شورشی که مسئولیت حمله مرگبار چند روز پیش را بر عهده گرفته‌اند، در ایران مستقر هستند. به گزارش خبرگزاری رویترز، شاه محمود قریشی با بیان این که کشورش از این حمله بسیار خشمگین است، از جمهوری اسلامی خواست علیه آنها اقدام کند. اعضای یک گروه جدایی‌طلب بامداد پنجشنبه به اتوبوسی در جنوب غرب پاکستان حمله کرده و ۱۴ مسافر آن را که اغلب ملوان نیروی دریایی بودند کشتند. اتحادی متشکل از سه گروه جدایی‌طلب بلوچ موسوم به «براس» (به معنی برادران در گویش محلی) مسئولیت حمله در استان بلوچستان را برعهده گرفته است.
 7. عراق روز شنبه ۳۱ فروردین در یک نشست منطقه‌ای برای بررسی اوضاع امنیتی خاورمیانه میزبان رؤسا یا نمایندگان مجلس چند کشور منطقه، از جمله ایران و عربستان سعودی، است. به گزارش خبرگزاری رویترز، نمایندگان ارشد ترکیه، کویت، سوریه، اردن، ایران و عربستان سعودی به این نشست یک روزه که در بغداد پایتخت عراق برگزار می‌شود دعوت شده‌اند. رویترز این اقدام را تلاشی از جانب حکومت عراق برای ایفای نقش میانجی‌گرانه در منطقه توصیف کرده است. عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق اخیرا به تهران و ریاض رفته بود.
 8. خوان گوایدو رهبر مخالفان ونزوئلا از مردم کشورش خواست روز اول ماه مه(۱۱ اردیبهشت) در یک تظاهرات سراسری علیه نیکلاس مادورو، که مشروعیت ریاست جمهوری او زیر سئوال رفته است، شرکت کنند. به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رئیس مجلس ملی ونزوئلا که سوم بهمن با اعلام عدم مشروعیت انتخاب دوباره مادورو خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا معرفی کرد، این فراخوان را روز جمعه منتشر کرد. ایالات متحده و حدود پنجاه کشور دیگر ریاست جمهوری موقت خوان گوایدو را به رسمیت شناخته‌ و از نیکلاس مادورو خواسته‌اند از قدرت کناره‌گیری کند؛ درخواستی که مادورو هنوز تن به آن نداده است.
 9. در حالی یک روز از به تعویق افتادن مذاکرات صلح افغانستان می‌گذرد مقامات این کشور از وقوع یک انفجار انتحاری در نزدیکی وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان خبر داده اند. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان، اعلام کرده است که روز شنبه ۳۱ فروردین، حوالی ظهر به وقت محلی یک انفجار در نزدیکی وزارت مخابرات و تکنولوژی افغانستان رخ داده است. همچنین خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از رئیس پلیس کابل گفته است که یکی از مهاجمان با انفجار انتحاری راه را برای دیگر مهاجمان جهت ورود به ساختمان وزارت‌‌خانه باز کرده است.  تعداد مهاجمان به وزارت ارتباطات افغانستان سه نفر گزارش شده که از این تعداد دو نفر  کشته شدند.  رسانه ها محلی گفته اند که در حال حاضر آمار دقیقی از تلفات احتمالی این انفجار در دست نیست. همچنین فرمانده پلیس کابل از آغاز تخلیه کارمندان وزارت مخابرات و وزارت اطلاعات و فرهنگ خبر داده که در نزدیکی وزارت مخابرات قرار دارند. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را بر عهده نگرفته است. دور نخست مذاکرات صلح بین افغان ها که طی آن قرار بود مقام های دولت و طالبان برای اولین بار در کنار یکدیگر بنشینند، با اختلاف بر سر افراد شرکت کننده، برای مدتی نامعلوم به تعویق افتاد.  
 10. وکیل اسماعیل بخشی درباره آخرین وضعیت این فعال کارگری زندانی در ایران،  از توصیه مقامات قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی به  خانواده موکلش و وکلای پرونده  درباره «رسانه ای نکردن» موضوعات خبر داده است. سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، به نقل از فرزانه زیلابی در کانال تلگرامی خود نوشت که  «مقامات قضایی و امنیتی، خانواده موکل و وکلای پرونده را به رسانه ای نکردن توصیه می‌کنند و از سویی در یک سکوت خبری ، بدون تمدید و ابلاغ قرار، موکلم را در حبس غیر قانونی نگه داشته اند.» خانم زیلابی گفته است که اسماعیل بخشی با شکایت وزیر اطلاعات در یکم بهمن ماه دوباره دستگیر و بازداشت شده است و علاوه بر اتهام های امنیتی پیشین، عنوان های اتهامی جدیدی مبنی بر «توهین به مقامات»،«تشویش اذهان عمومی از طریق نشر اکاذیب» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» نیز به آقای بخشی تفهیم شده است.  این وکیل دادگستری با اشاره به گذشت دوماه از بازداشت دوباره اسماعیل بخشی گفته است در حالی که یکم فروردین قرار بازداشت به پایان رسیده، برخلاف ماده ۲۴۲ قانون آیین دادرسی کیفری,تمدید قرار بازداشت به موکلش و یا هیچ گونه تمدید قرار به زندان واصل نشده است و آقای بخشی در حبس غیرقانونی به سر می برد. اسماعیل بخشی و سپیده قلیان که آبان سال گذشته و در جریان اعتراض‌های کارگران شرکت نیشکر هفت تپه بازداشت شده بودند، پس از آزادی اعلام کردند که در دوران بازداشت شکنجه شده‌ و تحت فشار «اعتراف اجباری» کرده‌اند. این دو نفر پس از این اظهارات، برای دومین بار، در اوایل بهمن ماه بازداشت شدند. پیش از این جاوید رحمان گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران در گزارشی، ضمن تاکید بر حق آزادی بیان، از جمهوری اسلامی خواست که اجازه برگزاری تجمعات مسالمت‌آمیز را صادر و فعالان مدنی مانند سپیده قلیان و اسماعیل بخشی را آزاد کند.  
 11. یک استاد دانشگاه در مشهد به حکم دادگاه انقلاب به ۱۳ سال زندان محکوم شده است.  کمال جعفری یزدی، استاد دانشگاه در مشهد به  رادیو فردا گفته است که به «تشکیل دسته و گروه به قصد براندازی نظام»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبری» متهم شده است. حکم این استاد دانشگاه روز ۲۷ فروردین به وکیلش ابلاغ شده است.  او در مردادماه سال ۹۷ توسط ماموران امنیتی بازداشت و پس از سه ماه با وثیقه آزاد شده بود. احکام سنگین برای معلمان و زندانی کردن برخی از اساتید دانشگاهی در ایران بی سابقه نیست. چندی پیش نیز  نیز یک  معلم ساکن دیواندرە، از سوی دادگاه کیفری این شهرستان به هفت سال زندان محکوم شده بود. سال گذشته، حکم ده سال و شش ماه زندان و شلاق محمد حبیبی، فعال صنفی فرهنگیان و عضو هیئت مدیره کانون معلمان استان تهران، در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.  
 12. استانداری خوزستان، حالت فوق العاده در خرمشهر به دلیل خطر «مد اکبر»  خبر داده است.  خبرگزاری ایسنا روز شنبه ۳۱ فروردین با اعلام این خبر به نقل از کوروش مودت، سرپرست فرمانداری خرمشهر نوشت که  مد اکبر از روز شنبه تا سه‌شنبه هفته جاری در اروندرود و رودخانه کارون رخ می‌دهد بنابراین در این مدت از سوی استانداری حالت فوق‌العاده در خرمشهر اعلام شده است. شدت مد در نیمه ماه قمری و هنگام کامل شدن ماه، بیشتر از مدهای عادی است که به آن «مد اکبر» می‌گویند. پدید آمدن مد اکبر باعث  بیش از حد بالا آمدن آب دریا می شود که در نتیجه  احتمال بازگشت آب از دریا به درون رودخانه و نهرها و طغیان آنها را زیاد می‌کند. سرپرست فرمانداری خرمشهر در این‌باره گفته است که پیش‌بینی شده مد اکبر در نیمه ماه قمری و هنگام کامل شدن ماه، چند بار تکرار شود. همچنین به دلیل اینکه اکنون سطح آب رودخانه بالاست در صورتی که آمادگی لازم را نداشته باشیم ممکن است مشکلاتی ایجاد شود و برخی نقاط دچار آبگرفتگی شوند.    
 13. یونیسف اعلام کرده است که براثر سیلاب‌های اخیر در ایران ۱۰۰ هزار کودک از تحصیل و هزاران کودک از مراقبت‌های اولیه درمانی محروم شده‌اند.   سازمان یونیسف در گزارشی که در روز جمعه ۳۰ فرودین منتشر کرده است با اعلام این آمار به  خسارات گسترده سیلاب‌های اخیر در ایران اشاره کرده و نوشت که برای برای کمک‌های ضروری به کودکان بیش از ۹ میلیون دلار بودجه نیاز است. بنابر این گزارش سیل ویرانگر در سه چهارم از استان‌های ایران زندگی ۱۰ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده که از این تعداد دو میلیون نفر به شدت آسیب دیده و ۵۰۰ هزار نفر هم بی‌خانمان شده‌اند که نیمی از آن‌ها کودکان هستند. همچنین این سازمان روز گذشته از رسیدن اولین محموله کمک‌های این سازمان برای کودکان سیل‌زده به ایران خبر داده بود. در سه هفته نخست فروردین امسال وقوع سیل در استانهای شمالی، غربی و جنوب ایران دست کم ۷۵ کشته برجای گذاشت و هزاران میلیارد تومان خسارت وارد کرد.
 14. همه‌پرسی درباره تمدید ریاست جهوری عبدالفتاح السیسی تا سال ۲۰۳۰ روز شنبه ۳۱ فروردین آغاز شده است.  مردم مصر از امروز  سه روز فرصت دارند تا در یک همه‌پرسی شرکت کرده و  به یک متمم قانون اساسی رای دهند که براساس آن عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر می‌تواندبیش از ده سال دیگر در قدرت بماند. پیشتر  پارلمان مصر که بیشتر نمایندگان آن را حامیان رئیس جمهوری این کشور تشکیل می‌دهند، به تغییر پیشنهادی قانون اساسی که به عبدالفتاح السیسی امکان می‌دهد تا سال ۲۰۳۰ در قدرت بماند رأی مثبت داده است. خبرگزاری آسوشیتدپرس پیشتر گزارش داده بود که با تایید این متمم قانون اساسی نگرانی‌ها در مورد بازگشت دوباره مصر به دوره استبداد، پس از یک قیام دموکراسی خواهانه علیه سه دهه حاکمیت حسنی مبارک، قوت می‌گیرد.
 15. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا در رابطه با لیبی و یمن به صورت تلفنی با هم گفت‌وگو کردند. مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در صفحه توئیتر خود با اعلام این خبر نوشت که در این گفت‌وگو هر دو کشور بر تلاش‌های دیپلماتیک در لیبی و حمایت از بازگشتن به فرایند سیاسی در یمن تاکید کرده‌اند.  وزارت خارجه آمریکا  اعلام کرده است که اولویت های جهانی از جمله حل وفصل مناقشه در لیبی و یمن و تضمین امنیت زیرساخت‌های مهم و حیاتی از جمله فناوری ۵ جی از جمله مباحث مطرح شده در این گفت‌وگو تلفنی بوده است. هر دوکشور بر حمایت از تلاش‌های «مارتین گریفیتس» فرستاده ویژه سازمان ملل درباره یمن تاکید کردند.    
 16. کمی پس از آن که در اینستاگرام حساب‌های فرماندهان سپاه پاسداران از دسترس خارج شد، این بار شبکه پرس‌تی‌وی، رسانه انگلیسی زبان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، از غیرفعال شدن برخی از سرویس‌های خود از جمله در یوتیوب و جی‌میل خبر داده است. این شبکه مدعی شده که شرکت گوگل حساب‌های کاربری این شبکه و همچنین شبکه اسپانیایی زبان «هیسپان تی‌وی» را در برخی از سرویس‌های خود، از جمله در یوتیوب و جی‌میل، غیرفعال کرده است. براساس این گزارش کانال‌های این شبکه در یوتیوب قابل مشاهده است؛ اما ادمین‌های این شبکه قادر نیستند مطلب جدیدی در آن منتشر کنند. هنوز خبری از سوی گوگل در این باره به صورت رسمی منتشر نشده است. اما در تصاویر منتشر شده توسط شبکه پرس‌تی‌‌وی نوشته شده که غیرفعال شدن این حساب‌ها به دلیل «نقض سیاست‌های گوگل» بوده است. گوگل در شهریور سال گذشته نیز ۳۹ کانال مرتبط با رادیو و تلویزیون دولتی ایران را در شبکه «یوتیوب» شناسایی و به دلیل «ارتباط مخفی» آنها با کارزار اطلاعات جعلی مربوط با ایران مسدود کرده بود. پس از تروریستی اعلام شدن سپاه پاسداران از سوی ایالات متحده آمریکا، از صبح روز سه‌شنبه ۲۷ فروردین ابتدا صفحه رسمی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس، و سپس صفحه های چند فرمانده دیگر سپاه پاسداران و مقام سابق جمهوری اسلامی در اینستاگرام از دسترس خارج شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز دوشنبه ۱۹ فروردین، در بیانیه ای رسما سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی خارجی قرار داد و نام سپاه روز گذشته ۲۶ فروردین رسما به این فهرست اضافه شد.
 17. مقام‌های آمریکایی یک تفنگدار دریایی پیشین ایالات متحده را در ارتباط با حمله به سفارت کره شمالی در اسپانیا بازداشت کرده‌اند. خبرگزاری رویترز گزارش داد که یک تفنگدار دریایی پیشین آمریکا به نام«کریستوفر اهن»، به اتهام عضویت در گروهی که در ماه فوریه حمله به سفارت‌ کره شمالی در اسپانیا را انجام داده بود، بازداشت شده است. بنابر این گزارش، این فرد روز پنجشنبه ۱۸ فروردین بازداشت و روز جمعه ۱۹ فروردین در یک دادگاه در لس‌آنجلس حاضر شده‌است. گروه «دفاع مدنی چئولیما»، گروهی‌ است که مسئولیت حمله به سفارت کره شمالی در ۲۲ فوریه را برعهده گرفته است.  شکل گیری این گروه روشن نیست، ولی پس از مرگ برادر ناتنی کیم جونگ اون جلب توجه کرد. این گروه با انتشار ویدئویی مرد جوانی را نشان داد که ادعا می‌کند پسر کیم جونگ نام است. اف بی آی دریافت اطلاعات گردآوری شده از سفارت کره شمالی در مادرید را تایید یا تکذیب نمی کند. وزارت خارجه آمریکا گفته است نقشی در این واقعه نداشته است.  
 18. بخش انگلیسی صدای آمریکا – سناتور الیزابت وارن روز جمعه نخستین داوطلب نامزدی انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا بود که به دنبال انتشار گزارش رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده تحقیقات دخالت روسیه، خواستار استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده شد. مولر در گزارش خود درباره دخالت روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ و احتمال تبانی ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ با مسکو، که نسخه محدود شده آن پنجشنبه منتشر شد، بحث تبانی را رد کرده و گفته نشانه‌ای از کارشکنی دولت برای جلوگیری از اجرای عدالت در دست نیست. انتشار این گزارش واکنش‌هایی را در پی داشت، از جمله نماینده دموکرات ماساچوست در سنا، که گفت «نادیده گرفتن تلاش‌های مکرر رئیس جمهوری برای کارشکنی در تحقیقات» زیان‌آور خواهد بود و این مجوز را به او می‌دهد که در آینده نیز همین رویه را در پیش بگیرد. الیزابت وارن در چند پیام توئیتری از نمایندگان هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه در کنگره خواست که اختلافات سیاسی را کنار گذاشته و وظایف قانون اساسی خود را انجام دهند؛ به این معنی که، به گفته او، روند استیضاح رئیس جمهوری ایالات متحده را آغاز کنند. پرزیدنت ترامپ قبل از انتشار گزارش در روز پنجشنبه، تحقیقات مولر را «بزرگترین داستان‌سرایی سیاسی همه دوران» توصیف و تاکید کرد که مرتکب تخلف نشده و دموکرات‌ها این ماجرا را برای ممانعت از پیروزی او در انتخابات ۲۰۱۶ به راه انداخته‌اند.  
 19. حساب‌های توئیتر فارسی وزارتخانه‌های خارجه کشورهای ایالات متحده و اسرائیل در دو توئیت جداگانه با طرح چند پرسش‌ از محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات جمهوری اسلامی، به حمایت او از قاسم سلیمانی پاسخ دادند.
 20. در پی برگزاری مسابقه حساس بین دو تیم تراکتورسازی و پیکان که در ورزشگاه یادگار امام تبریز برگزار شد، گزارش‌های مردمی حاکی از درگیری‌های شدید بین تماشاچیان و یگان ویژه نیروی انتظامی است.